Herr talman! Precis som Jessica Stegrud säger är vi överens om att Sverige behöver mer kärnkraft. Sverige är ett kärnkraftsland och ska fortsätta att vara det.
Jag tycker att ledamoten övertolkar det Vattenfall säger. Att bygga ny kärnkraft är en omfattande process, vilket Jessica Stegrud vet. Det innefattar en mängd viktiga beslut, och flera av dessa har redan tagits, som att upphäva naturreservat runt Ringhals och köpa in mer mark. Vattenfall utvärderar också olika leverantörer. Men det finns också beslut som ligger framför oss. Det handlar till exempel om att välja leverantör, något som bolaget arbetar med. När vår riskdelningsmodell är klar kommer man att ansöka. Det är alltså flera steg som behöver tas.
Både vår ambition och vårt mål är glasklara. Det vi har sagt och är överens om ska vi genomföra. Det vill vi alla, och jag menar att det också kommer att bli så.