Herr talman! Tack till Gudrun Nordborg för svaret på min fråga!
Min fru arbetade tidigare på gynakuten i Helsingborg. Vissa veckor kunde de i genomsnitt få in en kvinna om dagen som blivit utsatt för våldtäkt. En helg var det hela fem kvinnor.
Biometri i brotts-bekämpningen
När ett sådant fall sker kommer polisen till gynakuten för att samla in biometriska data i ett så kallat spårningskit. Om personen som har begått gärningen tidigare är ostraffad kan polisen inte hitta gärningsmannen i sina register. Men med förslagen i Sverigedemokraternas reservation 4 ska man kunna använda dessa biometriska data för att söka i släktforskningsregister.
Man hittar som sagt ungefär 13 procent av gärningsmännen som det ser ut nu. Vårt förslag skulle göra att polisen skulle kunna hitta fler gärningsmän, men det säger Vänsterpartiet nej till. Varför? Varför vill man inte som ett feministiskt parti göra det enklare för brottsbekämpande myndigheter att hitta och döma fler våldtäktsmän?