Protokoll 2024/25:70 Torsdagen den 13 februari

frågestund / Frågestund
Anf. 89 Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Fru talman! Miljöpartiet verkar uppenbart förvånat över att en högerregering inte bedriver Miljöpartiets klimatpolitik. Varför pratar jag om kärnkraft? Kanske för att vi menar att det är en helt avgörande fråga för Sveriges framtida klimatomställning.

Du talar om Volvo. Du talar kanske inte i dag om SSAB eller om någon av de andra fossila verksamheterna i Sverige, som står för mer än en tredjedel av våra utsläpp och som vill ställa om men som saknar effekten. Därför är kärnkraft relevant. Därför är detta klimatpolitik. Därför kommer en högerregering att fortsätta prata om att Sverige ska ha mer havsbaserad vindkraft än man hade med den tidigare regeringen och att Sverige ska ha mer kärnkraft i stället för att lägga ned kärnkraft, som den tidigare regeringen gjorde.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Frågestund

Nej, vi kommer inte att börja prata om insatser för biologisk mångfald när vi pratar om klimatpolitik och kärnkraft. Vi menar att det är så här Sverige lyckas med sin klimatomställning.

(Applåder)