Fru talman! De senaste rapporterna från Arbetsförmedlingen visar på betydande regionala skillnader i arbetslösheten mellan olika delar av Sverige. Kiruna kommun har landets lägsta arbetslöshetsnivå medan Perstorp i Skåne har den högsta. Samtidigt har Skåne den högsta arbetslösheten på länsnivå, medan Västerbotten ligger lägst.
Enligt Arbetsförmedlingens analys har arbetslösheten stigit i hela landet, men ökningen är större i regioner som redan tidigare har haft hög arbetslöshet, vilket förvärrar regionala skillnader.
Med anledning av detta vill jag fråga arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson: Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att minska de regionala skillnaderna i arbetslöshet och säkerställa att arbetsmarknadspolitiken är effektiv när det gäller de regioner som är hårdast drabbade av arbetslösheten?