Protokoll 2024/25:70 Torsdagen den 13 februari

frågestund / Frågestund
Anf. 57 Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Frågestund

Fru talman! Låt mig börja så här: I någon mening ska vi aldrig vara rustade för masskadehändelser som denna, eller hur? Vi vill inte att det händer igen.

Risken är dock att det gör det. Det är skälet till att vi gör många slags förberedelser och har gjort det under lång tid. Det kanske var något som stärkte den personal som jag mötte i måndags och som berättade om vad de hade gjort förra tisdagen. De kände en stolthet i att de hade klarat ut det här så bra. Det var en professionalitet samtidigt som många av dem var direkt berörda, eftersom de hade barn på skolan eller hade släktingar som var berörda. De gjorde en imponerande insats.

Det här visar dock att man behöver jobba med beredskap från två håll. Det behövs mer nationell samordning i stora delar av beredskapen, och man måste jobba väldigt lokalt också med hur man ska göra. Vad jag har sett fungerade båda dessa delar väl vid den här händelsen. Men vi måste fortsätta förbereda oss för det som vi inte vill ska hända.