Fru talman! Jag begärde replik när jag hörde Sverigedemokraternas ledamot beskriva insiktsfullt hur viktigt det är att man får tillgång till särläkemedel. Jag kunde nog skriva under på varenda stavelse. Men sedan kommer fortsättningen. Vad kommer Sverigedemokraterna att göra för att se till att alla som behöver det får tillgång till särläkemedel?
Vi har nu hört KD säga att man ska vänta på att Socialstyrelsen kommer med sin strategi om sällsynta diagnoser när det gäller det här. Men alla vet att den rapporten inte får behandla särläkemedel. Regeringen har gett order om att den inte får göra det. Vi hörde också KD säga att det ska tillsättas en stor läkemedelsutredning och att man säkert kommer att kunna behandla den här frågan där också. Men det är åratal bort. När det gäller en stor läkemedelsutredning talar vi om 2027, 2028 eller 2029.
Jag har en fråga till Sverigedemokraterna. Ni har ett avgörande inflytande på regeringen. Hur tänker ni se till att regeringen äntligen tar den här frågan på allvar och vidtar skarpa åtgärder, så att det inte bara blir det här pratet om att alla nog borde få tillgång till det? När man sitter med makten kan man faktiskt påverka.
Det finns tre alternativ. Det ena är att säga: Vi nöjer oss med den TLV-rapport som finns och gör inget mer. Det är tydligen lite den inställningen regeringen har. Alla som läser rapporten vet ju att det här inte kommer att lösa hela problemet.
Det andra är att säga att TLV kommer att få ett nytt, bredare uppdrag där man inte lägger ekonomiska restriktioner och där man dessutom säger att det gärna ska föreslås lagförändringar, för det här politiska målet ska nås.
Det tredje är att säga att vi måste ta den här frågan på allvar och även lösa den andra halvan, det vill säga de rekvirerade läkemedlen. I dag är det NT-rådet som hanterar det, och regionerna har makt över det. Signalerna från diskussionen i NT-rådet är inte att man är beredd att göra några snabba lösningar.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Läkemedel och tandvård
Vad tänker Sverigedemokraterna göra? Hur ska ni lösa det här problemet?