Protokoll 2024/25:70 Torsdagen den 13 februari

ärendedebatt / Läkemedel och tandvård
Anf. 150 Dan Hovskär (KD)

Fru talman! Jag tackar för frågorna.

Jag börjar med den sista frågan. Där har vi ett stort samhällsproblem. Många mår jättedåligt, och de upplever en pressad situation.

Jag har själv en bakgrund i psykiatrin och har jobbat bland ungdomar med psykiska besvär. Här har vi ett stort samhällsproblem. Fler och fler mår inte bra, och ensamheten ökar.

Regeringen vidtar nu många åtgärder i fråga om ensamheten. Ibland kan det vara en snabb åtgärd att få ett antidepressivt läkemedel i stället för att få andra former av behandlingar. Ibland åtgärdas problem på ett enkelt sätt med hjälp av antidepressiva läkemedel, och det är inte alltid det långsiktigt bästa sättet. Regeringen vidtar nu ett stort antal åtgärder.

Sen var det frågan om högkostnadsskyddet för läkemedel. Här måste vi se över dessa skenande kostnader. Exakt hur det kommer att se ut får vi återkomma till när remisstiden är klar.

Kristdemokraterna kommer att jobba för ett så rättvist system som möjligt. Vi får titta på den medicinska utvecklingen, och då ökar självklart läkemedelskostnaderna. En stor del av läkemedlen innebär att det inte måste bli lika mycket sjukhusvård. Det är fantastiskt att det finns sådan innovationskraft på området läkemedelsutveckling.