Herr talman! Solidaritet är ett ord som länge varit kapat av vänstern i Sverige. Jag skulle vilja börja dagens anförande med att säga något som jag upplevt som solidariskt den senaste veckan. Sverige och omvärlden har visat stark solidaritet med min hemstad Örebro efter de fruktansvärda händelserna och konsekvenserna av det vansinnesdåd som utfördes förra veckan. För det vill jag framföra mitt varmaste tack.
Herr talman! Vi är här för att diskutera och debattera Sveriges utrikespolitik.
Sveriges moderatledda regering genomför nu ett tydligt skifte i svensk utrikespolitik, och en viktig del är reformeringen av biståndet. Omvärlden förändras, och så även de globala utmaningarna. Den regelbaserade världsordningen är hotad. Behovet av humanitärt stöd och stöd till utvecklingsländer är stort. Därför är det viktigt att vi försäkrar oss om att det generösa bistånd som Sverige ger verkligen hamnar rätt och får bästa möjliga resultat för dem som bäst behöver det.
Biståndsbudgeten uppgår under perioden 2024 till 2026 till 56 miljarder kronor per år. Det var också det snitt den socialdemokratiska regeringens biståndspolitik gav i svenska kronor räknat under de åtta år man satt i regeringsställning. Det var till och med lägre än så under vissa år, beroende på ekonomisk situation och uppräkning.
Målet är att skapa ordning och reda i biståndssystemet och säkerställa att varje skattekrona gör maximal nytta och når dit där stödet bäst behövs.
Herr talman! Som en konsekvens av att allt fler auktoritära stater vinner mark ser vi dessvärre allt fler exempel på hur jämställdhet och mänskliga rättigheter för flickor och kvinnor är på tillbakagång. I flera länder har kvinnors och flickors rättigheter till såväl skolgång som abort rullats tillbaka.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Utrikespolitisk debatt
I Afghanistan förtrycks kvinnor och flickor systematiskt, och de har begränsande möjligheter att delta i samhället. I Iran patrullerar moralpoliser, och som kvinna kan du bli mördad om du inte bär slöja.
I vårt närområde pågår fortfarande krigets fasor för civilbefolkningen i Ukraina. Övergrepp fortgår som del i Rysslands krigföring även om mediernas sökljus nu vänds mot andra delar av världen.
Jag har sagt det förr i denna talarstol och vill även i dag påminna om det humanitära stöd som genom UN Women bidragit till att sammanlagt cirka 76 000 kvinnor och flickor i Ukraina har fått hjälp genom safe space-centret som erbjuder kvinnor psykologiska, humanitära och sociala tjänster och stöd.
Jag besökte nyligen Filippinerna. Där ökar antalet tonårsgraviditeter, och mest i åldrarna 12-14 år. Av dem som smittas av hiv på Filippinerna är 47 procent tonåringar. Vi fick besöka ett projekt som Sverige är med och finansierar genom EU. Det var ett gott exempel på hur svenska och europeiska biståndspengar gör direkt nytta på fältet. Projektet kallas Park Avenue Initiative, och det handlar om att professionella och frivilliga i en geografiskt avgränsad stadsdel informerar befolkningen i just detta område om SRHR, sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter för flickor och kvinnor, och familjeplanering. I området finns också en kvinnoklinik dit personer kan vända sig med frågor som rör hälsa och reproduktiv hälsa för kvinnor samt familjeplanering.
Herr talman! Låt mig gå vidare till Latinamerika, som nyligen besöktes av utrikesminister Maria Malmer Stenergard. Det är en region med ekonomisk utveckling, men det är också en starkt religiös region med religiösa aktörer som har stor makt och ett stort ansvar när det gäller att möjliggöra jämställdhet och SRHR-rättigheter.
Här spelar Sveriges arbete, tillsammans med andra nordiska länder, en viktig roll för att samarbeta när det gäller utveckling och handel men också föra dialog för att motverka en tillbakagång av jämställdhet och sexuella och reproduktiva rättigheter.
Herr talman! För regeringen och oss moderater är jämställdhet ett kärnvärde i svensk utrikespolitik, vilket utrikesministern nämnde i utrikesdeklarationen. Det genomsyrar alltid regeringens arbete, och det kommer att märkas särskilt just i år.
Som utrikesministern lyfte fram tidigare tar Sverige nu över ordförandeskapet för UN Women. Där skulle vi, i dessa tider, vilja se ett mycket mer aktivt och framåtdrivande arbete från kvinnoorganisationer. Under året kommer vi särskilt att lyfta vikten av kvinnors ekonomiska egenmakt. Det handlar om att främja kvinnors förmåga att arbeta och försörja sig och om rättigheter och möjligheter till ägande. Genom att stärka kvinnors och flickors ekonomiska möjligheter ökar sannolikheten att fler flickor får gå i skolan och att kvinnor får bättre möjligheter till utbildning, arbete och inkomster.
Detta arbete börjar med att stärka kvinnors egenmakt såväl på hemmaplan som i närområdet och globalt. Så drivs en långsiktig och jämställd utrikespolitik i syfte att stärka flickors och kvinnors frihet och egenmakt. Alla tjänar på ett jämlikt och jämställt samhälle.
I detta anförande instämde Gustaf Göthberg (M).