STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Fru talman! har frågat mig på vilket sätt jag har agerat för att skydda svenska intressen och EU:s demokrati i ljuset av det ökade inslaget av högernationalistiska och populistiska krafter i EU som inte vill EU-samarbetet väl. Hon vill också veta vad jag avser att vidta för åtgärder för att demokratiskydda EU och i förlängningen underlätta för EU att fatta viktiga beslut. Slutligen undrar Matilda Ernkrans vilka initiativ som kan förväntas från mig för att skydda medborgare, journalister, åklagare och andra individer som drabbas hårt av de auktoritära tendenserna i EU:s medlemsländer.
Låt mig inleda med att säga att medlemsländernas respekt för frihet, demokrati och de mänskliga rättigheterna är en förutsättning för att EU ska fungera. Alla medlemmar har av fri vilja åtagit sig att upprätthålla dessa EU:s grundläggande värden, som innefattar rättsstatens principer. Verkligheten visar att det ändå behövs aktiva insatser för att försvara dem. Som EU-minister har jag ett särskilt ansvar för att vi från svensk sida ger ett fullödigt bidrag till det.
Vi har olika verktyg, och grundläggande är den löpande rättsstatsdialogen, som engagerar kommissionen och alla medlemsstater. Den baseras på den årliga rättsstatsrapporten, som kommissionen tar fram med bidrag från regeringarna men också civilsamhällets organisationer. Inom ramen för dialogen måste vi alla - oavsett hur bra vi själva anser att det fungerar hos just oss - med jämna mellanrum ställa upp för granskning och utfrågning av våra ministerkollegor i rådet. Det är en bra ordning som understryker att rättsstaten är ett gemensamt ansvar för alla medlemsstater.
Från ett svenskt perspektiv är det naturligt att i det här sammanhanget betona vikten av oberoende fria medier och mediepluralism. Mediefrågorna hör också till de aspekter som får stort utrymme både i den årliga rapporten och i utfrågningarna. Jag hade senast vid allmänna rådets möte den 28 januari tillfälle att direkt med min ungerska kollega ta upp situationen för medier i Ungern och understryka vikten av oberoende journalistik för en fungerande demokrati.
EU har en betydande budget och fördelar avsevärda medel till medlemsstaterna. Ett effektivt verktyg är därmed att se till att inga EU-medel går till dem som åsidosätter rättsstatsprincipen och andra grundläggande värden. Vi har kommit en god bit på den vägen med hjälp av den generella villkorlighetsförordningen och andra instrument. Tillsammans med min finske EU-ministerkollega har jag uppmanat den nya kommissionen att arbeta för att göra systemet heltäckande. Detta har fått bra gensvar både från kollegor i rådet och inifrån kommissionen.
Regeringen kommer också att säkerställa att Sverige förblir en aktiv part i de artikel 7-förfaranden som rådet hanterar och att vi deltar i principiellt viktiga mål i EU-domstolen som är av vikt för skyddet av demokratin.
En framtida utvidgning är en investering i vår egen säkerhet och i vårt välstånd. Samtidigt börjar och slutar kandidatländernas EU-närmande med skyddet av demokrati, rättsstaten och grundläggande rättigheter. Som EU-minister arbetar jag intensivt med EU:s framtidsfrågor, som i mycket handlar om att EU ska kunna fungera effektivt med fler medlemsstater.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Vid sidan om stora politikområden som jordbruk och sammanhållning och hur EU:s budget ska utformas säger det sig självt att EU:s förmåga att fatta beslut är en viktig aspekt. Det finns goda skäl för enhällighet som beslutsmodell på de relativt få områden där det gäller i dag, men i vissa fall finns det anledning till reform, exempelvis vad gäller beslut om EU-ståndpunkter om mänskliga rättigheter i internationella forum. Därtill är de problem som det innebär att sanktionsbeslut behöver omfattas av enhällighet en dagsaktuell erfarenhet, och regeringen stöder en ändring på det området.
Vid sidan av allt detta pågår mycket arbete, och vi väntar en mängd initiativ från kommissionen som anknyter till behovet av att försvara demokratin och vår sammanhållning. Det är frågor som engagerar hela regeringen, samtidigt som vår arbetsfördelning är sådan att statsråd som ansvarar för ett politikområde också hanterar de EU-frågor som ryms där.