Protokoll 2024/25:64 Onsdagen den 29 januari

ärendedebatt / Alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel
Anf. 175 Leonid Yurkovskiy (SD)

Fru talman! Även i denna debatt ska jag försöka att avstå från att upprepa mycket av det jag redan har sagt. Jag kommer att upprepa mig lite grann men förhoppningsvis inte så mycket.

Låt mig först konstatera att det som ryms inom ANDTS-området påverkar människors liv direkt. Ibland kan det också förstöra människors liv fullständigt. Därför är det väldigt bra att hela utskottet har ett starkt engagemang på det här området.

Sverigedemokraterna har länge efterfrågat en ny ANDTS-strategi, som jag nämnde tidigare. Vi vill dels att den ska spegla riksdagsmajoritetens vilja att ta hänsyn till de varierande skadeverkningar som olika tobaks- och nikotinprodukter har, dels att den i högre grad anpassas till rådande verklighet med nya indikatorer och liknande.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel

När jag nu nämnde tobak kan jag också passa på att nämna att det finns flera anledningar till att Sverige nästan är rökfritt och i princip har lägst förekomst av lungcancer i världen. Det beror på att vi har legat i framkant vad gäller att sprida information och begränsa produkterna exempelvis vad gäller reklam och på uteserveringar. Det beror också på att ett inte hälsosamt men betydligt mindre skadligt alternativ har varit tillgängligt och ganska populärt.

Sverigedemokraterna vill inte se en politik som försvårar för människor att göra ett mindre skadligt val. Varje år är det fortfarande tusentals som får cancer till följd av rökning. Det är kanske bland det värsta man kan få, och många dör givetvis av det. Vad jag vet finns det inga snusrelaterade dödsfall. Detta är en viktig skillnad. Självklart ska vi verka för att färre brukar nikotinprodukter totalt sett, men konsekvensen av detta får inte bli att fler börjar röka - då blir det kontraproduktivt ur folkhälsosynpunkt.

Samtidigt ser vi ett klart problem i att fler unga börjar bruka nikotinprodukter och i allt yngre åldrar. Detta får vi inte ignorera, och jag märker att vi heller inte gör det.

Vi måste hitta sätt att arbeta gentemot båda målgrupperna samtidigt, alltså både vuxna, som - enligt vad vi alla än så länge är överens om - har rätt att bruka produkterna och även välja mindre skadliga alternativ, och unga, som inte ska bruka nikotin alls.

Vi ställer oss positiva till förslagen om langningsförbud och nikotinfri skoltid, och vi är öppna för att se över reglerna om marknadsföring.

Samma utredning som föreslår nikotinfri skoltid föreslår också en ny reglering av lustgas, vilket också nämnts tidigare. Mig veterligen är samtliga partier nu positiva till detta. Vi ser fram emot att det här ska hanteras så snart som möjligt så att vi kan få stopp på felanvändningen av produkten.

Vidare bör regeringen göra en grundläggande översyn av såväl tidigare som nuvarande narkotikapolitik. Där finns jätteproblem nu, och det är uppenbart att det inte har gått så bra för Sveriges del. Framtidens narkotikapolitik ska baseras på den senaste forskningen, med fokus på skademinimering snarare än på politiska påhitt. På så sätt skapar vi en konkret och effektiv lagstiftning som i förlängningen räddar liv.

Sverigedemokraterna uppmanar regeringen att agera utifrån Narkotikautredningens uppmaningar. Vi tillstyrker i synnerhet de förslag på åtgärder som syftar till förebyggande arbete, skademinimering och sammanställning av aktuell vetenskap.

Tidöavtalet anger att beroendevården ska stärkas, och regeringen har aviserat att man avser att gå vidare med ett lagstiftningsarbete utifrån Samsjuklighetsutredningen. Den har också nämnts tidigare, så jag ska inte dra ut på det. Det är i alla fall glädjande att vi alldeles nyligen även kunde se att en delegation har tillsatts som ska arbeta med att stärka insatserna för personer med samsjuklighet.

En annan aktuell men betydligt mer lättsam fråga är gårdsförsäljning. Att gårdsförsäljning ska tillåtas har efterfrågats länge, och det har utretts tre gånger. Den senaste utredningen stod klar redan 2021. Det är därför mycket positivt att regeringen nu har lagt fram konkreta förslag som möjliggör en begränsad form av gårdsförsäljning.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel

Som folkhälsopolitiker förordar jag givetvis att man dricker så lite alkohol som möjligt, men det är ändå positivt att vi ser ett kulturellt skifte från fokus på berusning till fokus på smak, upplevelse och hantverk. Här ser vi att gårdsförsäljningen gör mer nytta än skada, i alla fall kombinerat med fördelarna för det svenska näringslivet.

Oavsett hur trevligt det är med gårdsförsäljning kvarstår ändå faktum att alkohol är en av de farligaste substanserna som är avsedda för mänsklig konsumtion och som är lagliga i Sverige. Listan över alkoholens skadeverkningar är omfattande, och det är angeläget för folkhälsopolitiken att både upplysa om dessa och minska den totala konsumtionen i Sverige.

I dag råder det diskrepans mellan exempelvis alkoholprodukter och tobaksprodukter vad gäller varningstexter på förpackningarna. Införandet av varningstexter och bilder på tobaksprodukter har visat sig vara en tydlig och kostnadseffektiv form av hälsoinformation för tobaksanvändare. Den positiva effekten har även fastställts internationellt.

Med hänsyn till alkoholens skadeverkningar finns det därför, anser vi, anledning att överväga ett mer enhetligt förhållningssätt till varningstexter. Vi anser därför att regeringen bör utreda de potentiella effekterna av att implementera krav på hälsoriskupplysning på alkoholprodukter.

Fru talman! Vi står bakom alla våra reservationer, men för att spara tid yrkar jag bifall endast till reservation 9, som handlar om att kartlägga den nuvarande narkotikasituationen i Sverige.