Protokoll 2024/25:64 Onsdagen den 29 januari

ärendedebatt / Alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel
Anf. 167 Christofer Bergenblock (C)

Herr talman! Formuleringen kommer det en proposition på riksdagens bord kommer vi att rösta för den låter inte riktigt helhjärtad. Politik handlar också om att driva frågor. För all del togs det fram ett tillkännagivande under förra mandatperioden. Det är ju så att det finns en statlig utredning nu, som är färdig och beredd, som ligger på regeringens bord. Den handlar om nikotin, alkohol och lustgas. I den har man även sett över matkravet.

Nu är det så att den utredningen bara föreslår väldigt modesta förändringar av dagens kravsystem. Man vill gå från klockan 23 på kvällen till klockan 22 på kvällen, och man vill ändra från ett brett utbud av maträtter till ett varierat utbud. I praktiken är det en kosmetisk förändring av en dålig lagstiftning.

Det intressanta är dock att den här utredningen och det här betänkandet gör att frågan är tillräckligt beredd för att regeringen ska kunna gå fram med ett skarpt förslag. Det jag är ute efter, herr talman, är att få höra om Moderaterna delar uppfattningen att det nu finns möjlighet att gå fram med ett skarpt förslag från regeringens sida om att ta bort matkravet.

Då kan jag lova ledamoten att det är något som Centerpartiet naturligtvis också kommer att stödja - om det är välformulerat. Men hur ligger det egentligen till?