Protokoll 2024/25:62 Fredagen den 24 januari

interpellationsdebatt / Svar på interpellationerna 2024/25:298 och 303 om Sveriges samarbete med ICC
Anf. 26 Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fru talman! Tack till både Håkan Svenneling och Morgan Johansson för viktiga interpellationer!

Vi gläds alla förstås över den vapenvila som äntligen kommer till stånd i Gaza, men facit för kriget är katastrofalt. Hjälpbehoven är enorma och svåra att överblicka och ta in: över 45 000 döda, varav en majoritet är kvinnor och barn, samt tusentals skadade - många för livet. Tusentals barn har traumatiserats. Hus, skolor och sjukhus har lagts i ruiner.

Det är uppenbart att Israels massiva attacker mot civila strider mot folkrätten. Israel har också använt svält som vapen och förhindrat att mat och vatten kunnat föras in till den isolerade och hungrande befolkningen. Att angripa sjukhus och skolor och att döda sjukvårdspersonal och hjälparbetare är också krigsbrott, liksom att tvångsförflytta människor.

Vi ser självklart också att Hamas begått krigsbrott i samband med 7 oktober-attacken.

Internationella brottsmålsdomstolen ICC utfärdade den 21 november 2024 en arresteringsorder mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och landets tidigare försvarsminister Yoav Gallant. Domstolen utfärdade också en arresteringsorder mot Hamasledaren Muhammed Deif, trots att Deif rapporteras ha dödats i en israelisk attack i Gaza i somras.

Bakgrunden är krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten som begåtts i Gaza. Flera internationella organisationer som Amnesty International och Human Rights Watch bekräftar bilden av folkmord och brott mot mänskligheten. Den svenska regeringen har dessvärre varit anmärkningsvärt undfallande när det gäller att kritisera Israels brott.

Genom att utfärda dessa arresteringsorder ger ICC äntligen verkligt hopp om rättvisa till oräkneliga offer för folkrättsbrott och återställer viss tilltro till det universella värdet av internationella rättsliga instrument och rättvisa.

Den internationella domstolen är en viktig del av folkrätten, det internationella regelverk som världens länder kom överens om efter andra världskriget. Domstolen har dock utsatts för attacker i syfte att underminera dess legitimitet och förmåga att skipa rättvisa, säger till exempel chefsdomare Akane. Detta är mycket allvarligt.

USA, som jämte Ryssland och Kina inte har ratificerat Romstadgan, hotar att agera mot ICC. Sverige och EU behöver planera för att skydda domstolens integritet och arbete. Kommer ministern att jobba för detta?

Om den internationella rättens principer ska kunna upprätthållas är det centralt att demokratiska stater som Sverige agerar när krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten begås. Det är centralt att de ansvariga ställs till svars. Det får inte finnas någon fristad för den som begår krigsförbrytelser.

Jag tycker att ministern nu ger ett ganska bra svar jämfört med tidigare mer otydliga uttalanden. Hon säger nu att samtliga parter till ICC:s stadga Romstadgan - inklusive Sverige - är skyldiga att samarbeta med domstolen även när det gäller verkställande av arresteringsorder, och att Israels premiärminister Netanyahu och tidigare försvarsminister Gallant bör gripas om de reser till något av de 125 länder som är parter i Romstadgan.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Jag tolkar det som att Netanyahu och Gallant kommer att arresteras om de sätter sin fot i Sverige.

Jag vill ha ett tydligt klarspråk i den frågan.