Protokoll 2024/25:60 Onsdagen den 22 januari

ärendedebatt / Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden
Anf. 74 Ulrika Westerlund (MP)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden

Fru talman! Ämnet för dagens debatt är alltså Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden, som de lämnade till regeringen i mars i år.

Som vi har hört många före mig säga hade Riksrevisionen alltså förslaget att Allmänna arvsfonden ska läggas ned och att ett nytt system för att hantera arv efter avlidna utan arvingar och testamente ska införas.

Riksrevisionen menar bland annat att Allmänna arvsfonden inte fungerar ändamålsenligt eller effektivt, att det finns risk för att systemet kan utnyttjas för brottslighet på olika sätt och att det inte är rättssäkert. De trycker också på behov av lagstiftning som reglerar gemensamma demokrativillkor och större möjligheter till informationsutbyte mellan myndigheter. De föreslår även att det ska upprättas ett företrädarregister, det vill säga ett slags central databas som omfattar alla tillgängliga statsbidrag till civilsamhället och organisationer som har fått ett sådant stöd.

Miljöpartiet välkomnar alltid att granskningar görs, men den här gången håller vi inte med Riksrevisionen. Vi tycker inte att det vore en bra idé att montera ned Allmänna arvsfonden, och det är väldigt glädjande att regeringen i sitt svar inte heller håller med om detta.

Regeringen lyfter också fram en rad verksamheter som vi har i dag men som inte hade blivit av om det inte hade varit för Allmänna arvsfonden. Flera före mig har nämnt några av dessa, men jag kan till exempel nämna mödra- och barnavårdscentraler, färdtjänst och personlig assistans, hjälptelefonen hos Bris, Glada Hudik-teatern, Självmordslinjen och ett stort antal idrottsanläggningar. Vi instämmer huvudsakligen i det som regeringen lyfter i sin skrivelse.

Fru talman! Miljöpartiet menar också att Allmänna arvsfonden naturligtvis ska fungera så bra som möjligt och att brister i systemet måste rättas till, inte minst för att stödet för fondens verksamhet ska kunna fortsätta att vara stort. Vi har ju hört att det finns olika uppfattningar, och Miljöpartiet menar att det är helt centralt att förtroendet för Allmänna arvsfonden fortsätter att vara stort.

Till exempel är det viktigt med ett fungerande och likalydande demokrativillkor. De som inte står upp för demokratiska värden ska inte bedriva verksamhet med allmänna medel. Det är såklart också oerhört angeläget att brottslighet som har letat sig in i olika verksamheter stoppas och att vi hittar fungerande sätt att fånga upp sådana risker. Det är väldigt viktigt att mer görs här, vilket regeringen också lyfter. Vi är glada över denna samsyn.

Vad gäller förslaget om ett företrädarregister, alltså databasen, hänvisar regeringen till en annan skrivelse som handlar om Riksrevisionens rapport om statlig bidragsgivning till civilsamhället och skriver att man ska återkomma i frågan om att upprätta denna databas. Att inkludera personuppgifter eller känsliga personuppgifter i en sådan är en fråga som nu analyseras. Vi vill trycka på vikten av att hanteringen av en eventuell databas behöver ha en hög säkerhet kopplad till hantering av personuppgifter. En sådan databas ska inte innehålla mer personuppgifter än vad som är nödvändigt.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden

Fru talman! Vi vill också ta tillfället i akt att nämna något av den kritik som kom från civilsamhällesorganisationer när Riksrevisionens rapport med förslaget om nedläggning kom. Reaktionerna blev mycket kraftiga, inte minst från funktionsrättsorganisationer. Funktionsrätt Sverige påpekade att statsbidraget till funktionsrättsorganisationer vid det tillfället endast hade ökat med drygt 3 procent sedan 2008. Det är därför som projektmedlen från Allmänna arvsfonden har blivit allt viktigare över tid.

Samhället har blivit bättre och mer inkluderande tack vare funktionsrättsrörelsens möjlighet att i över 50 år söka medel från fonden, och det är därför ingen slump att det var just från funktionsrättsrörelsen som några av de tydligaste reaktionerna på förslaget att lägga ned Allmänna arvsfonden kom. Under lång tid har det varit möjligt att söka medel från fonden för just projekt med ett funktionsrättsperspektiv. Barnrättsprojekt har också kunnat söka och under senare år även projekt som har fokus på äldre.

Om det anses vara ett problem framåt att konkurrensen är för låg och att det finns mer medel hos Allmänna arvsfonden än vad som söks, vilket är ett problem som Riksrevisionen lyfter, kan en lösning vara att utreda möjligheten att öppna upp för fler olika typer av projekt. Man skulle kunna utöka målgruppen.

Jag yrkar bifall till Miljöpartiets reservation 3.