Herr talman! Jag är medveten om att Kronofogdemyndigheten huserar under finansministern och Finansdepartementet och inte Justitiedepartementet. Jag skrev i första vändan interpellationen till Elisabeth Svantesson, men den lämnades över, och jag är glad att Gunnar Strömmer hade möjlighet att svara i stället.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Herr talman! Jag är också glad över att det i kammaren finns ett brett stöd och i allt väsentligt har funnits det sedan den fullskaliga invasionen. Bara ett par dagar efter att invasionen hade inletts var så gott som alla i Sveriges riksdag eniga om att vapen skulle sändas till Ukraina. Det är väl 17 stödpaket som har getts under den här tiden, och jag tror att alla utom det allra första har skett i full enighet. Det är naturligtvis en styrka.
En demokrati bygger på åsiktsskillnader och på att man tycker olika, men jag tycker också att det är en styrka att man i vissa frågor tycker likadant och har en bred enighet. När det gäller en sådan här sak är det bra att man är helt överens åtminstone om inriktningen.
Herr talman! Det är viktigt att stödet till Ukraina är högt och långsiktigt. Jag ska också säga någonting kort om sanktionerna mot Ryssland, som behöver förstärkas ännu mer. Att det fortfarande sker handel med olja och gas till EU som också har kommit till Sverige är inte acceptabelt. Det här borde EU stoppa så fort det bara är möjligt.
Herr talman! Vad gäller regelverket för Kronofogdens försäljning av produkter för att borgenärerna ska kunna få betalt tror jag att det vore bra att skicka med till Finansdepartementet att det kan behövas en åtstramning. Precis som staten och samhället i stort kan behöva se på frågeställningar på nya sätt, i takt med att den organiserade brottsligheten växer på det oroväckande och hemska sätt som den gör, kan även Kronofogden behöva vara en del av detta.
Jag är övertygad om att väldigt många medborgare inte tycker att det är acceptabelt att skyddsvästar, knivar och annat säljs till gängkriminella. Jag tror att detta är något man behöver se över.
Herr talman! Givetvis måste stödet också ske på ett samordnat och effektivt sätt. Vi har ju sett under den här tiden att staten har lyckats göra det på ett fullgott sätt. Försvarsmakten har kunnat göra detta, men många civilorganisationer och privatpersoner har också kunnat göra det på ett väldigt bra sätt. Blågula Bilen är ett exempel. De har gjort resa efter resa och skänkt personbilar, lastbilar och även andra saker. Vi ska också ha med oss att det militära stödet är av central vikt men att Ukraina också är i behov av mycket annat. Det gäller inte minst på den civila sidan, på sjukvårdssidan och så vidare.
Jag ser fram emot att Gunnar Strömmer kan ta med detta och se ifall man kan utforma något system för detta.