Fru talman! Det gläder mig att försvarsministern är uppriktig, ärlig och engagerad och att han har tagit del av den här rapporten. Jag är naturligtvis väl medveten om att den beställdes och kom under en S-ledd regering. Jag är också väl medveten om att mycket har hänt i det säkerhetspolitiska läget sedan dess. Det ska vi ha stor respekt för, och det har jag.
Jag ställde dock också en fråga rörande att energiförsörjningen också är en viktig del av totalförsvaret. Jag är väl medveten om att det kan uppstå problem med havsbaserad vindkraft, som vi inte behöver gå in på i detalj, inte minst i vår region i Östersjön. Andra länder - jag ska inte gå in på varje land, men de länder som är analyserade här - har ju tagit fram teknik eller jobbar med teknik för att ta bort dessa problem. Det tycker åtminstone jag vore en väldigt angelägen fråga att jobba vidare med.
Jag kan bara som exempel säga att vi hemma i Blekinge har en mötesplats som heter Blue Science Park - jag tror faktiskt att försvarsministern har varit där - som jobbar med just undervattensteknik och som samlar det privata näringslivet för att jobba vidare med sådana här frågor. Att jobba med sådan teknik, vare sig man tänker sig att använda den eller inte, tycker jag skulle vara ett utmärkt uppdrag att ge för att få fram den. Det finns också stora företag som sagt att de möjligen har lösningar.
När det gäller energiförsörjningen i stort har vi i Ukraina sett att en strategi i Rysslands anfallskrig - de har ju ändrat strategi flera gånger - har varit att angripa energiförsörjning i Ukraina. Om man ser till Sverige är det väl också lämpligt att vi har många olika delar i energiförsörjningen som samverkar.
Jag vet att regeringen gärna vill etablera mycket ny kärnkraft, och jag är personligen för det. Vi socialdemokrater har också sagt ja till att bygga ny kärnkraft, men då på de befintliga områdena. Där uppstår det också en fråga när det gäller om vi ska etablera ny kärnkraft på nya områden, i stället för havsbaserad vindkraft. Det kommer ju också att innebära stora säkerhetsrisker både runt dessa kärnkraftverk och för vår totala energiförsörjning.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Det blir en ny fråga i den här rundan: Hur ser försvarsministern och regeringen på att bygga ny kärnkraft som risk? Jag tror faktiskt inte att jag heller fick svar i förra rundan på frågan om det pågår något arbete med att bilda en nationell samexistensgrupp som ges det tydliga uppdraget att hitta lösningar.