Protokoll 2024/25:55 Tisdagen den 14 januari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:274 om ungdomsarbetslösheten i Östergötland
Anf. 57 Eva Lindh (S)

Herr talman! Det var ett kort svar från arbetsmarknadsministern. Jag hade hoppats att han skulle svara på mina två frågor. Jag hoppas att han gör det i nästa runda.

Jag undrar fortfarande om statsrådet anser att det är ett problem att ungdomsarbetslösheten nu ligger på 24,4 procent - bland de högsta ungdomsarbetslösheterna i hela EU. Är det ett problem? Det andra jag undrar är: Vad kommer statsrådet att göra? Finns det en plan för att agera mer? Det behövs nu.

Sverige är i en lågkonjunktur. Finansministern berättade precis före jul att den ljusning som regeringen säger ska komma troligtvis inte kommer att komma nästa år heller, och arbetslösheten fortsätter att öka. Ska man då bara vänta och se? Det kanske vänder.

Politikens uppdrag är att agera och att skapa förutsättningar för att vända en lågkonjunktur till en högkonjunktur. Man ska satsa så att fler människor kommer i jobb. Det är en av de viktigaste politiska åtgärder som vi har att göra. Ett jobb är viktigt för den enskilde, för samhället och för ekonomin. Vad anser statsrådet behöver göras mer när det ser ut som det gör? Detta duger inte. Det är illa för ungdomarna och för hela Sverige.

Vad borde då denna regering göra? Satsa på skolan. Jag är helt överens om det som Mats Persson säger, men resurserna till skolan är nu i reala termer lägre. Statsrådet Mats Persson säger här att man satsar på andra utbildningar. Man tog ju tillbaka platser det första året. Sedan återinförde man lite platser, men det matchar inte det behov som finns. Samtidigt som vi har denna höga arbetslöshet har vi ett jättestort behov av personal på andra sidan. Det behövs utbildning för att få detta att gå ihop, för att företagen ska kunna rulla och för att människor ska kunna få ett jobb.

Det behövs alltså satsningar på skolan. Det behövs en aktiv arbetsmarknadspolitik. Det har inte den här regeringen. Man behöver dubbla antalet arbetsmarknadsutbildningar för att få människor i jobb och för att det ska bli bra för näringslivet.

Näringslivet undrar faktiskt också. De undrar vad regeringen har för jobbpolitik. Det är alltså inte så att det bara är vi socialdemokrater som tycker att detta är ett problem. Det är fler som tycker att det är ett problem. Därför behöver regeringen agera. Man ska inte bara stå och titta på - känslan är faktiskt att det är det man gör.

När jag var ung, på 90-talet, hade vi en väldigt hög ungdomsarbetslöshet i Sverige. Det är jättesvårt att jämföra 90-talet med i dag, men de som har gjort det säger att ungdomsarbetslösheten är ungefär lika hög i dag som den var på 90-talet. Då var detta ett jättestort problem - det borde vara det nu också - och man gjorde särskilda insatser.

Jag såg vad som hände med dem som då var unga med mig. Många av dem kom inte i arbete trots att de hade förutsättningar för att ta jobb. Jag är orolig för ungdomsgenerationen. De behöver ett jobb nu. Det är viktigt nu men också för hela deras framtid.