Fru talman! Tack för kommentarerna och svaren, utrikesministern! Det är glädjande att höra att vi är samstämmiga när det gäller synen på utvecklingen i Syrien och att det är viktigt att fortsätta stödja de progressiva krafter som finns i landet, inklusive kurderna i Rojava och SDF. Samtidigt är det väldigt viktigt att Sverige, genom bilaterala kontakter och medlemskap i EU och särskilt i Nato där Turkiet ingår, förmår Turkiet att inse att den bästa möjliga lösningen - som gör att även Turkiet kan leva i fred och få en demokratisk utveckling - är att helt enkelt söka fred med kurderna och framför allt Rojava och att inte fortsätta med attackerna.
Just nu utför Turkiet omfattande flygattacker mot Rojavaområdet. Över 300 000 människor är strömlösa och saknar tillgång till vatten på grund av de attackerna. Det pågår alltså redan en humanitär katastrof i området. Därför är det väldigt viktigt att se till att det humanitära biståndet hamnar rätt, särskilt i de områden som i dag är under attack.
Jag tackar för denna debatt med utrikesminister Maria Malmer Stenergard och även för att fru talmannen och presidiet har lett debatten ända fram till klockan halv nio.