STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Fru talman! Ofta har vi hårda debatter i kammaren och i riksdagen. Vi kan tycka olika, och så ska det vara. Det kan säkert finnas skillnader i förhållningssätt även när det gäller denna fråga, men det handlar inte alltid om de hårda konflikterna. Här ser jag i stället ett stort värde i att lyfta fram en väldigt viktig fråga som vi i stora delar har samsyn i.
En sak som är viktig att komma ihåg är att bortförandet av de ukrainska barnen inte startade i samband med Rysslands fullskaliga invasion, utan det startade redan 2014. Då kallades det hoppets tåg från rysk sida. Man transporterade ryska medborgare till Krim för att illegalt adoptera ukrainska barn.
President Zelenskyj har inrättat en särskild kommissionär, Darja Herasymtjuk. Hon och hennes medarbetare arbetar för ukrainska barns rättigheter och rehabilitering. De dokumenterar de barn som har lyckats återvända till Ukraina och deras historier för att kunna anpassa rehabilitering och insatser individuellt till varje barn.
De metoder för att behandla dessa barn som Darja Herasymtjuk och hennes medarbetare har dokumenterat är många och ohyggliga. Barn har fått se sina föräldrar dödas. Barn har tagits direkt från sina föräldrar. Man separerar barn och föräldrar i särskilda filtreringsläger och säger till de ukrainska barnen att deras mamma inte längre behöver dem.
Listan på hur dessa barn blir behandlade kan göras lång. Precis som statsrådet sa används de för att tränas militärt och kunna bli en reserv i Rysslands fortsatta krig.
OSSE:s byrå för demokrati och mänskliga rättigheter har, som statsrådet sa, presenterat fyra rapporter under Moskvamekanismen med anledning av Rysslands fullskaliga anfall mot Ukraina. En av dessa rapporter behandlar särskilt de bortförda, eller kidnappade, barnen. I en av rapporterna hänvisar man till Istanbulöverenskommelsen, som säger att OSSE:s deltagande stater har förbundit sig att aktivt främja barns rättigheter och intressen, särskilt i konflikter och krig. Det framgår av rapporten att dessa barn har lämnats helt utan skydd.
Två andra saker är också viktiga att nämna. För det första: Det är Ryssland och Putin som är ytterst ansvariga för situationen när det gäller dessa barn, men man ska ha med sig att det finns andra länder, exempelvis Belarus, som underlättar hanteringen av barn och understöder Rysslands krig mot Ukraina. För det andra: När det gäller att få ett slut på de folkrättsliga brotten avseende de ukrainska barnen är det allra viktigaste att få stopp på kriget och att stödja Ukraina i fråga om barnskyddssystem och psykosociala insatser.
Jag skulle vilja fråga statsrådet vilka möjligheter hon ser att vidta åtgärder för att sätta press på Belarus. Ryssland är naturligtvis nummer ett, men det är också viktigt att ha ett hårt tryck på Belarus när det gäller den här frågan.