Herr talman! Jag ska snart önska även Niklas Karlsson en god jul - helt personligen!
Först ska jag bara säga att jag ju är väldigt öppen. För några år sedan skrev vi artikeln om att vi ser behov av sänkta skatter på arbete, företagande och entreprenörskap, och nu gör vi steg för steg det vi sa. Jag hade gärna önskat mig en utsträckt hand från Niklas Karlsson och hans vänner som styrde då om de hade velat göra en stor skattereform. Men nu är vi där vi är, och vi jobbar på dag för dag för att göra Sverige rikare.
Då lämnar vi den biten, och jag säger i stället att jag verkligen önskar Niklas Karlsson en god jul. Jag vet att han och alla här inne kämpar för samma sak, nämligen att göra Sverige bättre. Vi vill göra det för människor, och vi gör det tillsammans med andra. Vi har lite olika ingångsvärden ibland, men i grund och botten är vi ändå samstämmiga kring många viktiga frågor. När jag är ute och reser i världen är jag stolt över det, och det säger jag från djupet av mitt hjärta. Det handlar om Ukraina, om försvaret och om att vi ska ha ett starkt välfärdssystem. Sedan kan vi tycka olika på marginalerna, men i grund och botten är vi samstämmiga.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Jag tackar för det här arbetsåret och önskar Niklas Karlsson en riktigt god och fridfull jul. Vi får se om det blir någon snö i vare sig Örebro eller Skåne - det visar sig!
Interpellationsdebatten var härmed avslutad.