Herr talman! Jag har definitivt inte ändrat politisk inriktning. Jag hade precis samma politiska inriktning när jag skrev den där artikeln med nuvarande statsministern som jag har i dag, nämligen att vi behöver förändringar i skattesystemet för att öka företagandet och göra det mer lönsamt att jobba och plugga.
Saken är den att det är precis det vi gör nu. Det var också det jag sa i början, på tal om transparens. Jag sa att jag har haft olika tankar om detta men att det är de behov av förändringar vi ser - som vi även såg då och som delvis finns kvar - som vi vill ta tag i. Vi ser nämligen att skatten på arbete i Sverige fortfarande är hög, bland de högsta i Europa, och vi ser att vi behöver göra mer för att fler ska vilja driva företag och för att företag ska stanna i Sverige så att jobben finns här.
Jag skäms alltså inte för att jag i dag säger att jag nu ser behovet av mindre skattereformer, eftersom vi gör mycket av det som vi skrev om precis just då.
Man undrar ändå lite grann. Jag är väldigt transparent när det gäller att berätta vad jag tycker att vi behöver göra i skattesystemet; jag är så att säga en öppen bok. Men vad vill Socialdemokraterna om det skulle bli en förhandling om en stor skattereform?
När man läser både Socialdemokraternas och samarbetspartiernas budgetmotioner ser man att väldigt mycket handlar om höjda skatter både på arbete och sparande. Vänsterpartiet vill till exempel höja skatten på alla inkomster över 45 000 kronor i månaden, vilket vi vet skulle göra att många lärare och sjuksköterskor fick mindre pengar i plånboken. När det gäller marginalskatterna, som jag har hört mycket om i debatterna här tidigare, verkar det inte finnas någon som helst öppenhet för en sänkning av marginalskatterna.
Man ska alltså inte sänka skatten på jobb, man ska inte sänka skatten på företagande och man ska inte sänka marginalskatterna. Jag har också läst mig till att man gärna vill införa en bolåneskatt.
Jag är öppen med vad jag ser att vi behöver göra för att få ett rikare Sverige. Min fråga är vad det är Socialdemokraterna skulle vilja göra i en stor skattereform som skulle ge fler jobb, öka drivkraften för studier och öka drivkraften för att jobba en timme extra?