Protokoll 2024/25:51 Måndagen den 16 december

ärendedebatt / Integration och jämställdhet
Anf. 5 Ann-Christine Frohm (SD)

Fru talman! Jag vill inleda med att säga att det ledamoten säger här helt enkelt inte är sant, och det vet han säkert själv om.

Återvandringsbidraget ser vi som mycket positivt. Jag kan väldigt tydligt säga att vi inte är speciellt nöjda med utredningen och dess utfall. Men vi tror på återvandringsbidraget.

Vad har då Vänsterpartiet för lösning på det hela? Er lösning på integrationen är att öka invandringen. Vänsterpartiet har inga lösningar över huvud taget. Det som skulle hända om Vänsterpartiet fick vara med och styra är som sagt ökad invandring och fortsatt bristande integration. Splittringen skulle öka i samhället, och det vet väljarna där ute om.

Låt oss prata lite samhällsekonomi; det är såklart alltid spännande. Ledamoten tillhör ett parti som inte tycker att svensken ska få behålla de pengar som man tjänar ihop. När man tjänar över en viss summa ska allt till staten. Jag tillhör ett parti som tycker att man ska få behålla så mycket som möjligt av de pengar man tjänar ihop genom att arbeta. Det är inga konstigheter.

Vad gäller integrationen vill jag återigen påminna om att jag helst inte pratar om integration. Jag pratar om anpassning - anpassning till det svenska samhället.