Fru talman! Jag tackar Niels Paarup-Petersen för frågan.
När det gäller processen framåt har regeringen tillsatt en betygsutredning som kommer att lämna sitt förslag. Därefter blir det förhandlingar mellan regeringspartierna om hur man tar förslaget vidare och vad man gör med det.
Jag uppfattade att frågan var vad som kommer att vara Kristdemokraternas ingång i den typen av samtal och förhandlingar. Jag delar ledamotens uppfattning att det vore bra om de insatser som elever gör under det som i dag är betyget E också skulle räknas in och att det skulle vara mer värt att anstränga sig även om man ligger under den gräns som är i dag.
Jag tror också att insatser i svensk skola i dag ofta sätts in lite för sent och att det finns en väldigt tydlig utslagning av dem som inte klarar dagens gymnasiebehörighet. Genom att laborera med och göra om betygssystemet skulle man kunna skapa ett system som styr mot tidigare insatser. Jag är öppen för att se över betygssystemet i den riktningen.
Jag uppfattar att jag är ganska överens med ledamoten i många av de här delarna.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Utbildning och universitetsforskning
(Applåder)