Protokoll 2024/25:47 Tisdagen den 10 december

ärendedebatt / Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik
Anf. 117 Alireza Akhondi (C)

Fru talman! Jag är inte så övertygad om att överord eller ett högt tonläge skapar fler bostäder, om jag ska vara ärlig.

Ledamoten talade om att det finns 20 000 lediga bostäder i Sverige. Men ledamoten måste då i samma andetag nämna det faktum att det saknas bostäder i lejonparten av Sveriges kommuner här och nu. Det ackumulerade underskottet när det gäller bostadsbyggandet fortsätter att öka.

Sedan finns det en annan del som jag tycker att Noria Manouchi borde ta upp. Centerpartiet tillhör inte förespråkarna av investeringsstöd sådant det såg ut. Men sanningen är att ingen vet om investeringsstödet är effektivt eller ineffektivt. Det finns inte tillräckligt med data och forskning bakom något påstående åt något håll. På så sätt har Jennie Nilsson rätt i att regeringen måste bestämma sig. Man kan inte säga två olika saker i samma dokument.

Sedan lyfter Noria Manouchi fram behovet av strukturella reformer. Jag älskar strukturreformer och tycker att man ska ägna sig åt sådant. Men var är förslagen till strukturreformer? När kommer de propositionerna till utskottet och till riksdagen? Noria Manouchi är ny i utskottet. Det har jag all respekt för, men samtidigt företräder hon ju det största partiet i regeringsställning.