Fru talman! Jag tackar statsrådet för detta svar.
Innovativa arbetssätt för att hjälpa den sociala ekonomin låter bra. Men jag undrar vad det egentligen betyder, eftersom civilsamhället och den sociala ekonomin fortfarande efterlyser en nationell handlingsplan för den sociala ekonomin. De ser inte att utvecklingen går framåt utan tvärtom bakåt. Därför menar de att regeringen behöver ta ett helhetsgrepp.
Fru talman! Ett annat område som EU-kommissionen pekar ut när det gäller den sociala ekonomin och dess betydelse, där den kan vara viktig, är landsbygdsutveckling genom till exempel energigemenskaper och andelsjordbruk. Det är inte någonting som främst ligger på statsrådets bord. Men det är frågor som är viktiga för vår resiliens och för vår krisberedskap. Det är också områden där viktiga arbetstillfällen kan skapas, inte minst på landsbygden.
Vi behöver fler arbetstillfällen, även på orter som ligger långt från universitetsstäder och stora industrier. I norra Västmanland, där jag bor, finns det väldigt många egenföretagare som gör ett otroligt bra jobb, försörjer sig själva och har mer jobb än de hinner med. Men de är inte beredda att ta steget att anställa en person, eftersom de då, förutom arbetsgivaransvaret och allt som det medför, måste se till att minst fördubbla sina intäkter för att ha råd att försörja två personer.
Men om Mats Persson och regeringen skulle ta fram den efterlängtade nationella handlingsplanen för den sociala ekonomin och se till att det finns en bra infrastruktur för olika typer av kooperativ, ekonomiska föreningar eller annat inom den sociala ekonomin, så att man skulle kunna gå tillsammans i arbetsgemenskaper och anställa personer tillsammans, då är jag säker på att företagen skulle blomstra, mer arbete skulle bli utfört, fler skulle få jobb och vi skulle bidra till en bättre tillväxt i Sverige. Det är en tillväxt som tyvärr just nu ligger i EU:s strykklass med denna regering.
Fru talman! Jag skulle önska att statsrådets ovilja mot att ta fram en handlingsplan för den sociala ekonomin berodde på att sektorn blomstrar. Men så är det inte. Vi får löpande rapporter om sociala företag som tvingas lägga ned verksamhet eller som tvingas ansöka om konkurs för att de inte får rätt förutsättningar för sin verksamhet. Då missar vi chanser till välbehövlig utveckling för vårt land. Dessutom blir sköra människor, som har haft sin inkomst, sitt arbete och sin gemenskap i ett socialt företag, utan arbete, inkomst och sammanhang. Det är sorgligt.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Fru talman! Jag ber statsrådet att ompröva sin och regeringens hållning och på allvar ge de sociala företagen de förutsättningar som de behöver för att kunna bidra till fler arbetstillfällen, till fler anpassade jobb och till välbehövlig tillväxt för vårt land.
(Applåder)