Fru talman! Jag tror att försvarsministern och jag är av samma åsikt att hemvärnssoldater - både kvinnor och män - är viktiga för Sverige. Vi vill dem väl och att de ska ha de bästa förutsättningarna, eftersom hemvärnet är en mycket stor del av Försvarsmaktens insatsorganisation.
Hemvärnet består av moderna insatsberedda krigsförband med hög beredskap. Från det att man får larm ska man inom 6 timmar börja lösa sina krigsuppgifter, och inom 24 timmar ska man vara fullt mobiliserad med sin förmåga och ha en uthållighet på 90 dygn.
Utvecklingen inom hemvärnet som den ser ut nu innebär att fler söker sig dit. Det är mot bakgrund av det rådande säkerhetsläget. Hemvärnet förändras även i och med att man har mer avancerad utrustning. Uppgifterna förändras förstås också och blir mer avancerade.
Alla dessa frivilliga som via avtal med Försvarsmakten förbinder sig att tjänstgöra har avtalat om ett visst antal dygn som ägnas åt övning och utbildning. Min fråga gällde en genomlysning av ersättningen och om man skulle titta på det system som finns i dag, som jag upplever som ganska orättvist. Det ger till exempel inte full ersättning för förlorad arbetsförtjänst.
Ministern svarade att en utredare bland annat ska analysera om det finns behov av att förändra förmånen för totalförsvarspliktiga. Jag vill mena att sådant tar tid. I juli 2025 ska man ha tittat på om det finns behov av förändring. Men det ser vi nog redan i dag, och det här kan göra att det drar ut ännu mer på tiden. Kan ministern förtydliga svaret? Har jag kanske missuppfattat det?