Protokoll 2024/25:36 Måndagen den 25 november

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:143 om svenska elpriser
Anf. 14 Energi- och näringsministern Ebba Busch (KD)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Fru talman! Jag vill börja med det spår som jag var inne på tidigare. Jag ser det som en hederssak att försöka svara på de frågor som ställs. Jag menar att svaren finns i mitt inledande svar.

Finns det detaljer i det som fortfarande framstår som oklara är jag öppen för att bena ytterligare i det framöver. Det är en hederssak för mig att interpellationerna ska kunna fylla sin funktion.

Jag vill avsluta med att säga att hur man än vrider och vänder på detta är det tydligt att Sverige har en välfärd, en konkurrenskraft och en möjlighet att ansluta nya företag till ett elnät som står och faller med om det blåser eller inte eller om det är kallt.

I dag blåser det, så elpriserna är mycket låga. Under förra veckan blåste det i stället mindre, vilket under några dagar, som under tisdagen, gav väldigt höga priser i Sverige. Vi är också mycket beroende av import. Det spelar ingen roll att vi har överflöd vissa dagar om vi är så beroende av import.

Gör vi drakoniska ändringar i Sverige som alla andra kommer att mena går stick i stäv med både det regelverk som finns inom Sverige som vi själva har beslutanderätt över och EU-regelverk kommer det att ha kraftig påverkan på vår möjlighet att importera de dagar det inte blåser och solen inte skiner och det är riktigt kallt i landet.

Så otryggt kan vi inte ha det. Jag ser fram emot att fortsätta att kämpa för att göra elsystemet mer robust. Med det tackar jag för interpellationsdebatten.

Interpellationsdebatten var härmed avslutad.