Protokoll 2024/25:3 Onsdagen den 11 september

/ Partiledardebatt
Anf. 51 Jimmie Åkesson (SD)

Herr talman! Detta blir en märklig sak. Det är en före detta finansminister och statsminister som inte vill stå för den politik som hon själv drev igenom - som finansminister och senare statsminister. Hon hänvisar till ett helt annat parti. Det blir väldigt märkligt. Det är dessutom ett parti som inte satt i regering.

Man får väl ändå ta ansvar för den politik som man driver igenom, precis som jag tvingas ta ansvar för en politik som vi nu driver igenom tillsammans med regeringen, trots att jag kanske - om jag fick bestämma precis allting själv - skulle göra delvis andra prioriteringar. Det är inte konstigt, eftersom vi har det parlamentariska läge som vi har.

Vi har nu, äntligen, ett regeringsunderlag som faktiskt vill i samma riktning när det gäller de viktiga och avgörande frågor som valet 2022 handlade om och som gav oss maktskiftet i Sverige. Vi bekämpar brottsligheten. Vi gör det lättare för vanliga människor att klara sin vardag, och vi ser till att försörja Sverige med energi också långsiktigt, trots att tidigare regeringar har lagt ned stora och vitala delar av vårt energisystem. Det och mycket annat är vad vi fokuserar på, herr talman.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Partiledardebatt

(Applåder)