Herr talman! Eva Lindh har frågat mig hur jag avser att agera för att komma till rätta med de allvarliga bristerna i tillsyn som Riksrevisionen påvisat hos Inspektionen för vård och omsorg, Ivo.
Ivos roll som statens tillsynsorgan av vård och omsorg är unik och av yttersta vikt för att säkerställa att befolkningen får vård och omsorg som är säker och har god kvalitet. Ivos ansvar för tillsyn och tillståndsprövning är ett av de viktigaste verktygen i arbetet med patientsäkerhet och mot oseriösa och kriminella aktörer inom hälso- och sjukvård och tandvård samt omsorg. Inom ramen för sitt tillsynsuppdrag har Ivo befogenheter att förbjuda verksamheter inom vård och omsorg och återkalla tillstånd så att oseriösa och kriminella aktörer inte tillåts fortsätta vara verksamma.
Det är därför angeläget att Ivo ges nödvändiga förutsättningar och befogenheter för att bedriva en effektiv tillsyn. Ivo har därför under 2024 fått en förstärkning om 30 miljoner kronor, genom bland annat särskilda uppdrag, för att stärka arbetet mot oseriösa och kriminella aktörer inom vård och omsorg. I budgetpropositionen för 2025 föreslår regeringen att Ivos anslag höjs permanent med 28 miljoner kronor för arbetet.
Under 2024 har Ivo fått två uppdrag för att stärka och utveckla arbetet med att förebygga och motverka välfärdsbrottslighet och förekomst av oseriösa aktörer inom hälso- och sjukvård och tandvård (S2024/00037) samt omsorg (S2024/00041). Ivo har även fått ett uppdrag för att stärka tillsynen av stödboende och hem för vård eller boende som tar emot barn och unga (S2024/01643).
Ivo ansvarar för prövningen av klagomål enligt patientsäkerhetslagen (2010:659). Klagomålshanteringen är viktig för en effektiv tillsyn av patientsäkerheten i hälso- och sjukvården och för att enskildas intressen ska tillgodoses.
Riksrevisionen påtalar i sin rapport Läkemedelsförskrivningen - statens styrning och tillsyn (RiR 2023:23) att tillsynen av felaktiga förskrivningar inte är effektiv och att det är stora brister i regleringen av felaktig användning av läkemedelsförmåner och smittskyddssubventioner. Riksrevisionen lämnade ett antal rekommendationer till regeringen avseende detta. Bland annat rekommenderar Riksrevisionen att Ivo får tillgång till fler uppgifter om läkemedelsförskrivningar för att bättre kunna genomföra en riskbaserad tillsyn och därigenom förstärka en mer proaktiv tillsyn.
Uppgifter om läkemedelsförskrivningar innehåller känsliga personuppgifter, och det behöver därför utredas om en utökad uppgiftsskyldighet av sådana uppgifter till Ivo är lämplig. Regeringen har, bland annat mot bakgrund av Riksrevisionens granskning, gett en utredare i uppdrag att se över vissa frågor om dokumentation, begränsningar och tillsyn avseende läkemedelsförskrivningar (dir. 2024:82). Syftet är att motverka felaktiga läkemedelsförskrivningar och förhindra att offentliga medel går till oseriösa och kriminella aktörer inom hälso- och sjukvården.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
I uppdraget ingår att analysera och föreslå hur Ivo kan få tillgång till ytterligare uppgifter för att kunna bedriva en träffsäker, effektiv och riskbaserad tillsyn över förskrivare. I uppdraget ingår även att analysera och föreslå hur regelverket för interimistiska beslut gällande återkallelse av legitimation och begränsning av förskrivningsrätten kan ändras för att bättre värna patientsäkerheten och rättssäkerheten för förskrivaren i fråga. Utredaren ska även vid behov föreslå andra förändringar i syfte att tillsynen ska få större genomslag. Detta skulle kunna exemplifieras med andra åtgärder eller förslag som kan förkorta Ivos handläggningstider. Uppdraget ska redovisas senast den 12 mars 2026.
Riksrevisionen konstaterar i sin rapport Nödnumret 112 - statens och SOS Alarms hantering av larm (RiR 2023:22) att Ivo har de förutsättningar som behövs för att tillsynen ska kunna bedrivas effektivt. Särskilt den egeninitierade tillsynen har visat sig vara kapabel att identifiera brister och få SOS Alarm att agera för att åtgärda dessa.
Med det vill jag tacka Eva Lindh för frågorna, och jag ser fram emot debatten.