Protokoll 2024/25:27 Fredagen den 8 november

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:120 om sexuella trakasserier
Anf. 83 Sofia Amloh (S)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Fru talman! Jag duckar inte för frågan om det förebyggande arbetet. Jag tror att statsrådet vet om att jag många gånger har lyft just det förebyggande arbetet och är djupt engagerad i hur vi på många sätt kan jobba brett. Men den här interpellationsdebatten har jag begärt i opposition för att utkräva svar av regeringen. Statsrådet är här för att ta debatten och svara på mina frågor.

Det handlar om det som sker i det fysiska rummet ute på arbetsplatserna. Det handlar om både det fysiska och det verbala. Det handlar om oönskade tillmälen mot människor. Jag har tagit exempel rörande handelsanställda och arbetare inom Kommunal. Det är detta jag ställer frågor om. Jag har frågat vad regeringen vill göra. Vill man ens göra någonting?

Jag har också ställt en fråga angående hur man ser på förslagen från en utredning som skulle öka skyddet mot diskriminering på arbetet. Man har nu förhalat och uppskjutit det här så pass länge att jag undrar om det bereds något över huvud taget. När jag kräver ett svar från statsrådet om detta är det inte ett orimligt krav från mitt håll, fru talman.

Statsrådet säger att det handlar om det förebyggande. Så är det absolut. Men vad säger man till dem som faktiskt går och anmäler, som säger till sin arbetsgivare? Det är bara varannan tjej eller kvinna som upplever någon typ av åtgärd och anser sig ha fått gehör. Detta sänder en signal om hur man blir mottagen. Vågar man säga ifrån? Vågar man säga till?