Protokoll 2024/25:27 Fredagen den 8 november

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:119 om arbetet med de jämställdhetspolitiska målen
Anf. 70 Sofia Amloh (S)

Herr talman! Jag tycker att det statsrådet redogör för i sitt svar är bra. Jag vill särskilt understryka att arbetet med jämställdhetsintegrering är otroligt viktigt.

Jag vill lyfta fram åtgärdsprogrammet för att förebygga och bekämpa mäns våld mot kvinnor, våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryck samt prostitution och människohandel 2024-2026. Det är väldigt bra. Den förra, S-ledda regeringen hade liknande åtgärdsprogram.

Jag har tagit initiativ till den här debatten med anledning av Jämställdhetsmyndighetens resultatrapport 2024, som har fått det samlande namnet Jämställdhetsarbetet tappar styrfart. Generellt minskar styrningen av jämställdhetspolitiken från regeringsnivå till myndighetsnivå. Den minskade styrningen tar sig uttryck i att de specifika jämställdhetsuppdragen till myndigheterna blivit färre och att färre myndigheter har uppdrag om jämställdhetsintegrering i regleringsbreven. Därutöver ser man en markant minskning av ordet jämställdhet i statens budgetproposition.

Jag vill fråga statsrådet om vi kommer att se en tydligare styrning i regleringsbreven för 2025. Det är ett arbete som jag antar pågår just nu.

Herr talman! Jag tänker lyfta fram några exempel ur rapporten som visar på det man skulle behöva åtgärda.

Rapporten visar att kvinnor utför mer krävande obetalt hem- och omsorgsarbete, vilket starkt påverkar hälsan och arbetslivet i tydligt negativ riktning. Nu när arbetslivet dessutom förlängs ökar riskerna för medelålders kvinnor, som så tydligt ökat sitt arbetskraftsdeltagande och sitt obetalda anhörigomsorgsarbete de senaste årtiondena. Vad gör regeringen för att kvinnor ska utföra mindre obetalt hem- och omsorgsarbete, och hur adresserar regeringen den här bristen i det delmålet?

Ett annat exempel från rapporten under delmålet Jämställd hälsa är att lågutbildade kvinnor har en sjunkande medellivslängd, bland annat på grund av den ökade stressrelaterade sjukskrivningsgraden inom kvinnodominerade branscher i kombination med att arbets- och livsvillkoren har utvecklats i negativ riktning. Vad vill regeringen göra för att lågutbildade kvinnor i kvinnodominerade branscher ska få förbättrad hälsa och inte behöva betala med ett förkortat liv? Det är ett väldigt högt pris! Vilka åtgärder riktar regeringen mot den här bristen och det här problemet? Jag hoppas att det kan framkomma i debatten i dag.