Fru talman! Flera av delarna i det som kallas Project 2025 är främmande i den svenska politiska debatten - tack och lov, får man väl säga. Det är ett politiskt visionsdokument från USA som en amerikansk tankesmedja har gjort inför presidentvalet. Det har alltså inget direkt inflytande över vare sig den svenska demokratin eller vår grundläggande rättsordning här i Sverige eller inom EU. Det tycker jag att vi behöver slå fast.
Fru talman! Den svenska demokratin är i grunden stark. Vi har mycket att vara stolta över som nation. Vi har ett omfattande valdeltagande, hög grad av social tillit, ett engagerat civilsamhälle och inte minst välfungerande och rättssäkra offentliga institutioner och livskraftiga oberoende medier.
Samtidigt får vi såklart inte vara naiva. Vi får inte blunda för en omvärldsutveckling som innebär större utmaningar och påfrestningar på hela samhället. Och det är klart att de har ökat, kanske mer än på lång tid. Den utvecklingen behöver vi ta på allvar. Vi behöver förstå att det finns aktörer, både inhemska och utländska, som vill undergräva det fria ordet och det öppna samhället och agera mot dem.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Att skapa förutsättningar för ett öppet demokratiskt samtal och fri opinionsbildning tänker jag och regeringen är ett av de absolut bästa försvaren mot antidemokratiska krafter och idéer. Ett annat är naturligtvis att se till att det finns en motståndskraft inom befolkningen genom att man också klarar av att föra öppna demokratiska diskussioner samtidigt som man klarar av att identifiera desinformation och fake news.
Sverige är i grund och botten ett tolerant samhälle. Det ska vi fortsätta vara. Vi har en stark yttrandefrihet, vi har starka grundlagar och den svenska demokratin står stark även fortsättningsvis. Men det kommer inte av sig självt. Det har vi naturligtvis ett stort ansvar - och alla vi som agerar inom demokratins tjänst har ett särskilt ansvar - för att fortsätta upprätthålla i samtalet både med varandra och med alla samhällsaktörer som gemensamt behöver bära den uppgiften.