Protokoll 2024/25:23 Fredagen den 25 oktober

/ Särskild debatt om situationen i Mellanöstern
Anf. 76 Jacob Risberg (MP)

Herr talman! Kriget har nu utvecklats till ett flerfrontskrig. I Libanon har 1 800 personer dödats de senaste fem veckorna, och över 1 miljon människor är på flykt inom landet. Attackerna sträcker sig långt från gränsområdet, och centrala Beirut och bostadsområden har bombats. Sex sjukhus har slagits ut i Libanon.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Särskild debatt om situationen i Mellanöstern

Personsökarattacken chockerade världen och utgjorde ett tydligt folkrättsbrott. Attacken, som var riktad mot Hizbollah, slog hårt mot civila, däribland oskyldiga barn, och en mängd sjukvårdsarbetare som använde personsökare i sitt arbete. Tusentals människor fick skador på ögon och händer och fick stora sår i magen.

Att använda helt vanliga föremål som kan bäras av vem som helst som vapen är tydligt urskillningslöst. Det är dessutom förbjudet att orsaka onödig eller excessiv skada. Attacken har dessutom satt den libanesiska befolkningen i skräck. Ingen vet längre om deras elektroniska utrustning är säker eller om den kan explodera när som helst.

Även om detta uppenbara folkrättsbrott är regeringen tyst. Om den svenska regeringen menar allvar med det som sades i utrikesdeklarationen om att det är avgörande att den regelbaserade världsordningen, folkrätten och respekten för FN-stadgan upprätthålls måste regeringen också kraftigt agera mot och fördöma överträdelser av dessa oavsett var i världen de sker eller vilken stat som begår dem. Då måste också utrikesministern markera mot Israels krigsbrott i Gaza och Libanon med samma styrka som man fördömer andra överträdelser av den humanitära rätten.

Herr talman! Det världen och Mellanöstern behöver är ett upprätthållande av den humanitära rätten och mänskliga rättigheter och ett tydligt ställningstagande för den internationella ordning vi byggt upp.