Protokoll 2024/25:18 Torsdagen den 17 oktober

frågestund / Frågestund
Anf. 27 Yasmine Eriksson (SD)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Frågestund

Fru talman! Den 7 oktober markerade årsdagen för när Hamas begick de värsta massmorden på judar sedan Förintelsen. Demokratin Israel attackeras nu av terrororganisationerna Hamas och Hizbollah samt Iran, som vill utplåna den judiska staten Israel.

Vi ser nu också hur antisemitism och terrorromantik breder ut sig även i Sverige. Åtskilliga våldsdåd har skett mot Israel på svensk mark, och nyligen besköts ett israeliskt försvarsföretag i Göteborg.

Detta riskerar att undergräva Sveriges och Israels samarbete, vilket är allvarligt i ett säkerhetspolitiskt läge där vi behöver mer samarbete med Israel, inte minst för att stärka den svenska försvarsförmågan.

Statsministern har uttryckt att bekämpandet av antisemitism och värnandet av judiskt liv är prioriterat. Därför går min fråga till utrikesministern: Hur avser regeringen att skydda israeliska och judiska beskickningar och intressen i Sverige?