Herr talman! Det är förvisso inte helt ovanligt att man inte rycker ut delar ur en utredning och lägger fram flera olika propositioner inom området, utan man samlar förslagen och utreder nya saker, om man tycker att det behövs, innan man lägger fram en proposition. Det är inte särskilt ovanligt att man gör på det sättet.
Efter betalningsutredningen har det, precis som jag sa i mitt förra inlägg, tillsatts ytterligare en så kallad bokstavsutredning, som kommer i slutet av året. Regeringen ansåg att det behövdes. Sedan får vi se vilken samlad bedömning vi gör när båda dessa utredningar ligger på bordet.
Detta innebär ju inte per automatik att det inte finns några tankar eller planer, vilket sades här i inlägget - det kan det ju finnas i alla fall. Regeringen kommunicerar ju inte alla tankar och planer som finns utan kommunicerar när det finns något handfast att besluta om eller presentera. När regeringen exempelvis aviserar en ny proposition kommunicerar den detta. Det kan dock självklart finnas tankar och planer redan innan det kommuniceras.
Vi har också fått en ny riksbankslag. Där ställer man ökade krav, vilket kan vara intressant utifrån den här frågan. Den nya riksbankslagen ger Riksbanken ett tydligare ansvar för kontantkedjan. Detta ska exempelvis bidra till att kontanter finns tillgängliga i betryggande utsträckning i hela Sverige.
Riksbanken har också öppnat kontantdepåer, som nu finns i Stockholm, Jönköping, Falun och Umeå. Den 1 januari 2026 ska man öppna ytterligare två kontantdepåer. Det har alltså hänt en del saker under den här regeringens två år. Men just när det gäller betalningsutredningen, och hur vi avser att gå vidare med den, får vi hålla er på halster lite till och be att få återkomma om exakt tidsplan.