Herr talman! Jag vill tacka statsrådet för svaret. Det är viktigt att regeringen kvitterar att man ser detta som ett problem, främst på landsbygden. Det är viktigt att man säger att det har lett till en kraftig ökning av antalet utfärdade böter, att det är en viktig markering från samhällets sida och att Brå har kommit med kunskapshöjande information. Detta betyder att folk vet att det är brottsligt, vilket är normativt viktigt. Staten får också rent fiskalt in pengar från de böter som utfärdas. Problemet är dock inte löst på långa vägar. Detta brott återspeglar två aspekter: dels hanteringen av mängdbrott, dels polisens lokala närvaro.
Mängdbrottet förargelseväckande beteende är tillsammans med stölder, skadegörelse och inbrott en stor del av de anmälda brotten. 80 procent, nästan åtta av tio anmälningar, skrivs av direkt. Det är bra med nya brottskoder och sådant, men fyra år in i mandatperioden och efter snart två hela år med en ny rikspolischef hör jag både allmänhet och företagare, från LRF Entreprenad och Maskinentreprenörerna till livsmedelshandlare och andra stora aktörer, vittna om en annan verksamhet.
Mängdbrotten är polisens akilleshäl. Man beskriver att Sverige är ett paradis för vardagsbrott. Man ser ett växande hot. Stora företag vill ha en nationell strategi. Detta är människor som både bildligt och bokstavligt bygger Sverige, och de beskriver något helt annat än det regeringen gör. I årets regleringsbrev för polisen står det inget om mängdbrott – ingenting!
Så hur står det egentligen till med regeringens ambitioner för just mängdbrott? Inte för att jag vill ordvitsa i talarstolen, men förargelseväckande beteende i form av hög musik är kanske det man hör mest om. Det är ett symtom på att polisen inte klarar av mängdbrotten. Det drabbar enskilda, och det drabbar småföretag hårt.
I en debatt i december förra året sa justitieministern att småföretagarna och de boende på dessa platser i påtaglig närtid, ungefär inom ett år, skulle få uppleva en förändring. Det jag nu har anfört bygger dock på uppgifter från i somras. Så min fråga, vad gäller både förargelseväckande beteende som hög musik och många andra mängdbrott och vardagsbrott i hela vårt land, är: När ska människorna få ta del av de historiskt stora resursförstärkningar som har lyfts och som vi har stått bakom?