Fru talman! Låt även mig tacka ledamoten, eftersom detta är ett ämne jag får diskutera alldeles för sällan. Det är nästan så att det uppkommer frågetecken kring vem som är ansvarig för vatten- och avloppsfrågor och sådant. Därför är detta ett bra tillfälle och en bra tidpunkt för oss att diskutera frågan, givet det ledamoten nämner: I en tid då det fortfarande är sommar och hyfsat varmt i stora delar av landet och många återvänder från semestrar och resor och börjar använda stora mängder vatten igen märker vi hur systemet blir hårt belastat.
Det vi märker allra främst är den viktiga frågan vad vi egentligen menar när vi säger vattenbrist. Som även ledamoten var inne på kan det betyda många olika saker. Jag skulle säga att det är ett lite generiskt ord som vi använder för att beskriva de svårigheter vi har med tillförsel av vatten av god kvalitet, exempelvis dricksvatten, eller grundvatten, som ledamoten också tar upp.
Detta kan ha väldigt många olika orsaker. Exempelvis har vi nämnt att effekter till följd av klimatförändringar i stort sett alltid har en direkt eller indirekt koppling till vatten. Det finns också en väldigt stark koppling mellan vattenkvalitet och kvantitet. Det är viktigt att ha med sig. Vid torka minskar mängden vatten, vilket leder till att koncentrationen av miljögifter i kvarvarande vatten ökar. Till följd av översvämningar ökar spridningen av farliga ämnen, exempelvis på grund av bräddning av avloppsvatten eller spridning av föroreningar som annars sitter fast i marken.
De här frågorna, oavsett av vilket skäl man diskuterar vattenbristen, är tätt sammankopplade. Det finns många olika vinklar som regeringen skulle kunna titta på. Om jag ska lyfta en som vi särskilt tittat på sedan vi tillträdde är det just vår beredskap i de här frågorna: Hur ser vår beredskap ut vid överbelastning av våra system? Hur klarar vi oss vid ett hårt ansatt tillfälle? Hur står vi oss?
Just detta har bland annat Va-beredskapsutredningen tittat på: Vad klarar vi för påfrestningar? Vad krävs för att vi ska vara bättre rustade och ha en starkare beredskap i de här frågorna?
Det är väldigt viktigt att vi ser till att ha en hållbar vattenförvaltning generellt. Det finns många frågor inom detta fält. Som jag nämnde är just klimatförändringarna något som påverkar hur systemen fungerar. Själv är jag Stockholmsbo och vet att den situation som uppstått här, exempelvis, är en konsekvens av att Mälaren är varmare än annars.
Det finns många olika vinklar i de här frågorna. Ett viktigt fokus för oss är att se över de förslag som Va-beredskapsutredningen har kommit med och som nu är ute på remiss samt att fokusera på just avrinningsområdena. Vi vet att det är en utmaning för Sverige där vi behöver bli bättre och även behöver säkerställa att de åtgärder vi genomför är kostnadseffektiva. Det är stora kostnader det kan röra sig om, och då gäller det att det vi gör också får rätt effekt.
Slutligen kan dessa åtgärder ofta behöva genomföras högre upp i ett annat avrinningsområde för att förhindra översvämningar i städer som ligger nedströms. Där börjar det bli de nationella frågorna som kommer in: Hur ser vi till att lagarna är rustade för att vi ska kunna samarbeta och samordna på ett bättre sätt?