Herr talman! Jag önskar fortsätta på temat de facto-oegentligheter i Socialdemokraterna och risken för fler.
I förra veckan publicerades nämligen en fransk rapport om hur islamister försöker infiltrera politiken. I denna rapport nämns Sverige som ett nav för Muslimska brödraskapets aktiviteter i Europa. Socialdemokraterna pekas ut som särskilt intressanta för Muslimska brödraskapet att infiltrera och påverka.
Socialdemokraterna har tyvärr en historia av att hamna på fel sida i de här värderingsfrågorna. Vi minns när Magdalena Andersson här i kammaren i tårar försvarade El-Haj, vi minns Malmösocialdemokraternas oförmåga att hålla linjen mot antisemitism och vi minns tidigare utrikesministrar som inte känner igen en antisemitisk figur när de ser den.
Herr talman! Min fråga till Magdalena Andersson är därför huruvida Socialdemokraterna kommer att vidta åtgärder för att säkerställa att islamism inte får inflytande i svensk politik och hur partiet kommer att svara på påståendena i den franska regeringsrapporten.