Protokoll 2024/25:125 Tisdagen den 3 juni

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:690 om olaglig slaktverksamhet i Sverige
Anf. 73 Nima Gholam Ali Pour (SD)

Fru talman! Det finns ett exempel från Finland som kan säga hur utbrett problemet med olaglig halalslakt kan vara.

År 2021 undersökte polisen i Finland olaglig halalslakt av får som ägt rum i Österbotten under åren 2012–2016. Man beräknade då att 1 800 får slaktats olagligt.

Det intressanta är att polisen länge, via rykten, hade känt till sådan olaglig halalslakt. Men när samarbetet kring dessa frågor stärktes mellan polis, åklagare och livsmedelsverket kunde man samla bevis för detta.

Något som man tittade närmare på i Finland var om fåruppfödare fått en förfrågan där någon velat ha ett levande får att slakta själv. Det är en märklig förfrågan, men det är en indikation på att någon ska genomföra olaglig halalslakt.

Som jag tidigare sa: 10 procent av Sveriges befolkning kommer från muslimska länder där man genomför halalslakt, som inte är förenligt med svensk lag. Jag är rätt säker på att om berörda myndigheter skulle titta närmare på detta skulle de se att det förmodligen finns svenska fåruppfödare som får liknande förfrågningar.

Då handlar det vanligen om att man ska hålla någon fest och att man inför festen vill halalslakta ett får på ett traditionellt sätt, där man inte använder bedövning.

Jag tror inte att det är så svårt att titta närmare på den här frågan. Däremot kan det vara så att politiskt korrekta aktörer inte blir så glada över vad de hittar.

Den muslimska invandringen till Sverige har varit enorm de senaste åren. Det skulle vara osannolikt om de muslimska invandrarna tagit alla sina traditioner med sig förutom olaglig halalslakt.