Protokoll 2024/25:12 Tisdagen den 1 oktober

/ Särskild debatt om förtroendeskadlig partifinansiering
Anf. 28 Lena Hallengren (S)

Fru talman! Jag vet inte varför jag är förvånad över att riksdagsledamoten står här och ger en bild av att han skulle bry sig om dem som påverkas av telemarketingföretagets oetiska metoder.

Vi vet allihop precis varför Tobias Andersson är så intresserad av det lotteri som bland andra Socialdemokraterna är ägare av. Det har ingenting med DN:s granskning att göra, utan det handlar om att dra åt kranen med finansiering så att det nästa år blir ett kortare förstamajtåg för sossarna. Det är vad Tobias Andersson är dedikerad till. Det är denna uppgift som du försöker fullfölja varje dag i Sveriges riksdag, på alla de platser där du är.

De frågor som Tobias Andersson ställer har jag svarat på. Vi har givit tydliga besked. Telemarketingföretaget används inte, vd:n är bytt, styrelsen är ny och vi ska gå till botten med detta.

Jag tycker att det sker en sammanblandning, som jag förstår är oerhört medveten, av lotteriet och det som är att betrakta som Socialdemokraterna och partiet. Jag har inte ljugit, och jag kommer inte att göra det framöver heller. Jag kände inte till den verksamhet som Tobias Andersson citerar.

(Applåder)