Herr talman! Tack till justitieministern för svaret och särskilt för svaret på mina inspel – ett ”ja” och två ”intressant”!
(Justitieminister GUNNAR STRÖMMER (M): Det är inget dåligt utfall!)
Det är inget dåligt utfall på en fredag, varav ett av förslagen kom för 24 timmar sedan!
Jag vill gärna fortsätta där jag slutade: Jag tror att vi behöver en samordnad offensiv och en långsiktig strategi mot välfärdsbrott och ekonomisk brottslighet. När man har varit här ett tag är det slående hur saker och ting hänger ihop.
Vi hade alldeles nyss en debatt om lokal polisiär närvaro, och i veckan var jag med på ett seminarium som socialutskottet hade med Försäkringskassan om felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan och hur mycket som går direkt till gängkriminella. Även polisen var med. Det var mycket om registerslagningar och vad man kan göra, men så tog polisen från Noa upp att för att kunna spana mot det här krävs en lokal polisiär närvaro.
Saker och ting hänger ihop. Det räcker inte att bara lägga pusselbit för pusselbit, utan vi måste se hela bilden. Precis som vid vilken annan organiserad brottslighet som helst handlar det om affärsmodeller: hur man tjänar pengar, skyddar sina resurser och tvättar sitt rykte via till synes legitima företag.
Det är mycket det som man har tagit fasta på i USA och Italien när man har skapat verktyg för att kunna slå mot själva organisationen, deras tillgångar och deras sätt att agera.
Man bygger upp en strategi som fokuserar på strukturen och inte på individen. Man slår mot bolagen, fryser tillgångarna och går på nätverken – och man gör det tidigt.
Jag var med några kollegor från justitieutskottet på Sicilien i höstas. Där fick vi veta att det folkliga upproret mot maffian efter morden på Falcone och Borsellino 1992 var helt avgörande. Jag tror att vi behöver något liknande i Sverige. En allmän medvetenhet behövs om att det inte står rätt till när saker och ting är alldeles för billiga. Detta handlar inte bara om politiska förslag och förslag från polisen utan även om folklig resning. Det här håller inte. Det är som justitieministern säger: Den kriminella ekonomin göder skjutningar och sprängningar och att barn anlitas för att mörda barn.
Socialdemokraterna vill införa en svensk antimaffialagstiftning så att man inte längre kan gömma sig bakom målvakter och bulvaner eller utnyttja kryphål i välfärdssystemet. Den som deltar i eller tjänar pengar på en kriminell organisation ska kunna dömas även utan att varje brott bevisats. Det är helheten som är hotet mot samhället.
Herr talman! Jag vill fråga justitieministern om regeringen är beredd att ta nästa steg i att forma en svensk strategi som slår mot brottslighetens affärsmodell, företagsstruktur och kapital.