Herr ålderspresident! Frågan bereds i Regeringskansliet, säger Caroline Högström. En av de här utredningarna, den senaste, presenterades för två år sedan. De andra utredningarna har legat på regeringens bord ännu längre än så. Jag kanske är naiv; jag är ganska ny här i riksdagen. Men jag tycker inte att det borde ta två år att läsa igenom ett utredningsbetänkande och komma fram till vilka förslag som man vill genomföra.
Jag återkommer till min fråga: Varför tar det så lång tid att bereda de här frågorna? De har ju legat på ert bord ganska länge.
När det gäller psykisk hälsa satsar regeringen absolut på det, och det tycker jag är en av de få bra grejer som den sittande regeringen gör. Vi i Miljöpartiet lade i vårt budgetförslag mer pengar på psykiatrin och på de satsningar på psykisk hälsa som vi vill se. Men jag tar gärna en kapprustning i vem som kan satsa mest på att motverka den psykiska ohälsan.
Jag vill nog ändå ha ett svar från Caroline Högström: Hur lång tid ska det ta att bereda en fråga i Regeringskansliet?