Protokoll 2024/25:111 Torsdagen den 8 maj

ärendedebatt / Hyresrätt m.m.
Anf. 125 Markus Kallifatides (S)

Fru talman! För oss socialdemokrater är den bostadspolitiska målsättningen bra och trygga bostäder för alla. Det förutsätter en nationell och generell bostadspolitik som fokuserar på goda bostäder för alla, inte en marknad som fungerar för några.

Goda bostäder innebär såväl fler hyresrätter som fler blandade bostadsområden med villor, radhus och flerfamiljshus som bryter den växande boendesegregationen. Vi bygger inte bara hus; vi bygger samhällen.

Vi socialdemokrater ska därför fortsätta att bygga, och vi ska bygga bostäder som fler har råd att bo i. Vi ska bygga och renovera för ett modernt, cirkulärt, klimatsmart samhälle.

Fru talman! I dag debatterar vi civilutskottets betänkande om hyresrätt.

Jag vill inledningsvis understryka att vi socialdemokrater värnar den svenska partsmodellen på hyresmarknaden och hyresförhandlingssystemet. Vi har fått besked om att Moderaterna visar intresse för att lämna det systemet, och från Kristdemokraterna nås vi av besked om att fri hyressättning i nyproduktion är på tapeten.

Vi socialdemokrater har givetvis ögonen på hyresförhandlingarna, på utredningen om systemet med presumtionshyror, där en proposition har aviserats före sommaren, och på det relativt nyligen instiftade förfarandet med oberoende tvistlösning. Det nya systemet har prövats under svåra förutsättningar med hög kostnadsökningstakt och många ekonomiskt pressade hushåll, inte minst bland hyresgäster. Det är viktigt att parterna vårdar ingången att institutet med oberoende skiljeman ska användas restriktivt.

Fru talman! Vi socialdemokrater vill understödja byggande av hyresrätter med lägre hyresnivå. Det har varit det enskilt viktigaste inslaget i en väl fungerande social bostadspolitik. Men så snart de får chansen avvecklar högern, nu med Sverigedemokraterna i spetsen, sådana stöd. Bostadsbristen och ojämlikheten ökar. Byggnadsarbetare blir av med jobbet. Samhällsekonomin skadas. Vi har talat om detta hela denna mandatperiod. Vi kommer att fortsätta att göra det.

Medborgare! Vill du ha en politik där vi fortsätter att bygga hyresrätter för vanligt folk? Rösta på Socialdemokraterna!

Fru talman! Statlig medfinansiering av energieffektivisering har många positiva effekter. Fastighetsägare och hyresgäster minskar sina kostnader för energiförbrukning och får direkt stöd att bära investeringskostnaden för åtgärderna. Detta är i sin tur bra för klimatet, för energisystemet och för att bibehålla yrkeskompetensen i en sektor där alldeles för många har blivit av med sitt jobb.

Det statliga stödet för energieffektivisering av flerbostadshus bör bibehållas. Inte minst stora delar av det så kallade miljonprogrammet, byggt på 1960- och 1970-talen, är nu i akut behov av genomgripande renoveringsåtgärder. Utöver detta anser vi också att det bör övervägas att inrätta kompletterande statliga lån till storskaliga energieffektiviseringsåtgärder i samband med renovering.

Medborgare! Vill du ha en politik där vi renoverar, energieffektiviserar och klimatsäkrar även hyresrätter som folk har råd att bo i? Rösta på Socialdemokraterna!

Fru talman! Hyresrätten är en boendeform som många föredrar, och i Sverige finns 1,6 miljoner hyresrätter. Strax under 3 miljoner individer bor i hyresrätt.

Den tidigare socialdemokratiskt ledda regeringen gjorde mycket för att öka tryggheten för hyresgäster. Det handlade om åtgärder mot svarthandel med hyreskontrakt, mot otillåten andrahandsuthyrning och mot uttag av överhyror av andrahandshyresgäster. Vi har också infört en möjlighet att ingripa mot brister i förvaltningen av hyresfastigheter på ett tidigt stadium genom att hyresnämnden kan vitesförelägga fastighetsägare att åtgärda bristerna. En hyresgäst vars lägenhet förstörs genom brand eller liknande ska numera också erbjudas ett nytt hyresavtal av hyresvärden, förutsatt att det är skäligt.

Vi ser naturligtvis att mer behöver göras. Alldeles nyligen kunde vi följa rapportering om fastighetsägare i Stockholms södra förorter som helt uppenbart missköter sina fastigheter till den grad att en äldre kvinna inte vill bjuda hem sina barnbarn på grund av hur det ser ut i hemmet.

Fru talman! Renoveringar måste ske på ett sådant sätt att människor har råd att bo kvar. Vi vill se en långsammare och längre infasningsperiod för hyreshöjningar vid renovering. Stärkt besittningsskydd vid uthyrning av privatbostäder vore också av stor betydelse för hyresgästernas trygghet. Ett förbud mot att säga upp tidsbestämda kontrakt i förtid bör införas.

Lyxrenoveringar i syfte att byta hyresgäster i det befintliga hyresbeståndet måste stoppas. En av anledningarna till att hyresgästerna nästan är helt chanslösa är att domstolarna använder sig av begreppet ”inte oskäligt” för att bedöma det rimliga i en renoveringsåtgärd. I stället för ”inte oskäligt” menar vi att obalanserna hade kunnat hanteras om begreppet ”skäligt” infördes som bedömningsgrund.

Medborgare! Vill du ha ökad trygghet för hyresgäster? Rösta på Socialdemokraterna!

Fru talman! Under förra året genomfördes lagändringar som utökade hyresgästers ansvar för trygghet i bostadsområdet. Vi socialdemokrater har ställt oss i grunden positiva till förändringarna, men vi har också sett behovet av snabb och systematisk utvärdering av de nya reglerna och vissa skyddsmekanismer för barn i hushåll.

Vi socialdemokrater anser vidare att bostadsrättslagen bör ändras på ett sätt som motsvarar de hyresrättsliga förändringar gällande bristande skötsamhet och störningar i boendet som har införts. Jag har själv upprepade gånger ställt frågor till justitieministern om detta. När kommer åtgärderna – kanske kollegorna i civilutskottet vet?

Fru talman! Betänkandet behandlar även frågor om ombildning från hyresrätt till bostadsrätt. Den som läser Hem & Hyra kan ta del av otaliga reportage om skandalösa processer som handlar om hur hyresgäster i samband med ombildning till bostadsrättsförening blir lurade och ekonomiskt mycket utsatta. Vi socialdemokrater har under lång tid arbetat med att stärka skyddet för hyresgästerna i detta sammanhang. Under förra mandatperioden genomfördes också en omfattande uppgradering av bostadsrättslagen. Dessa lagändringar, som bland annat handlar om kraven på de ekonomiska planer som ska finnas för en bostadsrättsförening, har nyligen trätt i kraft.

Men i utredningsbetänkandet Vem äger fastigheten, som är resultatet av en utredning som vi socialdemokrater tillsatte, föreslås ytterligare åtgärder för att skärpa kontrollen vid överlåtelser av fastigheter. Vi menar att de i utredningen framförda förslagen om ombildning på de boendes villkor och stärkta identitetskontroller vid fastighetsköp bör genomföras snarast möjligt för att värna allmänintresset, säkra ordning och reda samt öka tryggheten i den svenska fastighetssektorn.

Vi socialdemokrater är öppna för att ännu fler åtgärder kan behöva vidtas. Det minsta man kunde begära vore att Sverigedemokraterna och regeringen nu genomför redan beredda utredningsförslag för att stärka skyddet för de hyresgäster som råkar riktigt illa ut när till exempel moderata kommunpolitiker sätter igång ombildningar i allmännyttan och där så kallade ombildningskonsulter far fram. Varför har detta ännu inte skett – kanske kollegorna i civilutskottet vet?

Fru talman! Givetvis står vi socialdemokrater bakom samtliga våra reservationer, men jag yrkar bifall till reservation 22.

Slutligen: Just nu är många hushåll i vårt samhälle ekonomiskt pressade. Inte minst bland landets hyresgäster finns många som har sett hyrorna stiga tillsammans med matpriserna och arbetslösheten. Hyresrättsliga frågor, som vi behandlar i denna debatt, är en mindre men betydelsefull del. Vi socialdemokrater arbetar längs med ett antal frontlinjer för stärkt skydd och förbättrade villkor för just hyresgäster. Tidömajoriteten gör i långa stycken precis tvärtom eller inte så mycket alls.

(Applåder)