Herr talman! När? Det får ledamoten fråga ansvarig minister om – om det finns något särskilt datum. Men vi vet när EHDS börjar gälla. Beslutet är fattat, och alla länder som tillhör EU står bakom det.
När det gäller det som ledamoten frågar efter ska jag vara väldigt rak. Just nu pågår arbete i Sverige. Vi väntar inte på någon. Det pågår många utredningar för att vi ska kunna docka in i EHDS. Detsamma gäller resten av de länder i Norden som ingår i EU. Alla jobbar med att få in sitt land i EHDS.
Ledamoten efterfrågar att vi samtidigt ska göra någonting som bara gäller för Norden. Nej, vi är nog ganska överens om att det inte är någon bra modell. EHDS är det spår som vi har. Då behöver alla jobba på hemmaplan för att klara ut att man har den digitala vårdinfrastruktur som krävs. Sedan ser man till att standarder gör att man kan docka i varandra. Som jag sa handlar det också om att möjliggöra för övriga länder, som inte ingår i EU men som vi har ett nära partnerskap med, att vara med i EHDS på lämpligt sätt. Det kan gälla primäranvändning av vårddata men också sekundäranvändning, vilket är oerhört intressant också för forskning och utveckling.
Det är de frågorna vi bär med oss i arbetet framåt. Men det är ansvarig minister, socialminister Jakob Forssmed, som kan ge mer specifika svar.
Några parallella system kommer vi inte att bygga upp, utan det är det som vi gör gemensamt. Vi vill gärna se att hela Norden är med i det arbetet.
Interpellationsdebatten var härmed avslutad.