Protokoll 2024/25:106 Måndagen den 28 april

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2024/25:576 om den humanitära situationen i Kongo och Sveriges syn på handeln med Rwanda
Anf. 68 Statsrådet Benjamin Dousa (M)

Herr talman! Även jag är tacksam för en konstruktiv debatt. Tyvärr kommer vi sannolikt att behöva återkomma till frågan under kommande veckor och månader.

Jag tog upp det här när jag var i Uganda för ett par veckor sedan, och vi har också nära kontakt med våra nordiska och baltiska kollegor liksom Storbritannien, som är en ganska stor givare.

Även om det inte är föremål för just denna debatt är det ändå viktigt att understryka vilket humanitärt behov som finns i DRK och regionen däromkring. Flyktingströmmarna har ökat kraftigt de senaste månaderna. Det är därför viktigt att det svenska stödet förblir stort.

I tidigare debatter har vi berört USA:s tillbakadragande, och man kan tydligt se effekterna av det på marken i östra DRK och i de regioner som flyktingarna har tagit sig till. Därför får vi tyvärr säkert anledning att återkomma till frågan.

Interpellationsdebatten var härmed avslutad.