Herr talman! Vi vet ju att likvärdigheten brister i svensk skola. Det gäller både elever som går i den vanliga grundskolan och elever som går i anpassad skola – det som tidigare hette särskola. Det är såklart otroligt viktigt att vi har en skola som möter eleverna där de är, oavsett vilken skolform de går i. Det är också ett problem att vi sannolikt har mängder av elever i den vanliga grundskolan som borde gå i anpassad grundskola; deras föräldrar har vägrat en utredning.
Det viktiga när man gör den här typen av bedömningar är ju att man ser detta ur den enskilda elevens perspektiv. Det vanliga är att elever går lågstadiet i den vanliga grundskolan och sedan går över till den anpassade grundskolan när kraven höjs i mellanstadiet och det inte längre fungerar.
Jag tycker att det är viktigt med en likvärdig skola och att bedömningarna görs professionellt och inte genom en bedömning av huruvida man har resurser eller inte. Det är också viktigt att komma ihåg att resurserna till elever som går i anpassad grundskola generellt sett är mycket högre än resurserna till den vanliga grundskolan.