Fru talman! Jag tackar ledamoten för frågan. Ledamoten får gärna återkomma vid annat tillfälle med vilken vårdpersonal som har sagts upp. Hittills har ju det inte skett.
Jag är jätteglad över att så många regioner arbetar för att värna vårdpersonalen. Andra saker behöver man se över, för administrationen har vuxit, och det är vårdpersonalen vi ska värna.
Det som ledamoten framför allt lyfter är indexeringen av statsbidrag, och det är verkligen en egen fråga. Jag har själv varit kommunpolitiker väldigt länge - jag började 1986 så jag förstår att jag är förfärligt gammal! - och på den tiden tyckte jag också tidvis så, i tider när inflationen var hög. Men när inflationen var låg tyckte jag inte alls om att indexera statsbidragen, för vi behövde ju ändå se till att vi hade pengar till löneökningar. Efter ett tag lärde jag mig att det viktiga är skatteunderlagets utveckling. Det är det som gör att jag kan klara min verksamhet hemma i kommunen.
Glädjande nog kunde vi se att skatteunderlaget ökade mer än prognostiserat för 2023, vilket minskar underskotten i de flesta regioner. Det är där vi ska lägga all kraft framöver.
(Applåder)