Herr talman! Jag hade inte tänkt att gå upp i debatten, men sedan kom det ett antal inlägg från ledamoten Kadir Kasirga som behöver redas ut.
Först kan jag väl säga att om jag hade stött en regering som under åtta år gjort så fruktansvärt lite för att komma till rätta med de här frågorna hade jag nog inte börjat mitt anförande med att gå upp och kritisera en regering som nu med full kraft tar tag i de problem som inte åtgärdats under dessa åtta år. Men det är ju bra om vi kan vara överens om tagen nu, ledamoten, även om ni kanske inte hade den ambitionen i regeringsställning.
Herr talman! Ledamoten Kadir Kasirga tog sedan upp höghastighetståget, detta ofinansierade höghastighetståg som Socialdemokraterna tryckte in i den plan som ligger. Det var alltså inte finansierat; det var uträknat som olönsamt och tryckte undan en massa underhållspengar. Där står vi i dag. Efter den springnotan fattas det över 150 miljarder i liggande plan. Det får vi nu ta tag i.
I det läget börjar ledamoten diskutera att vi ska bygga höghastighetståg. Därför är min fråga till ledamoten: Anser ledamoten fortfarande att vi ska bygga höghastighetståg på bekostnad av underhållspengarna, som nu är en underhållsskuld på 114 miljarder?
Herr talman! Nästa del är frågan om yrkestrafikinspektionen. Under åtta år i regeringsställning tog Socialdemokraterna inte tag i den här frågan. Men nu, i opposition, har man alltså kommit fram till att man vill ha en tydligare styrning av trafiken där ute.