Protokoll 2023/24:85 Fredagen den 15 mars

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2023/24:597 om bostadsbyggande
Anf. 115 Sofia Amloh (S)

Fru talman! Låt mig vara väldigt tydlig med att det under det socialdemokratiska styret fanns väldigt många byggkranar runt om i hela landet, i stora som små kommuner. Det byggdes otroligt mycket bostäder - till skillnad mot nu när det knappt byggs något och är fullständig tvärnit.

Jag håller med när det gäller inflationen, men då behöver man agera. En regering kan inte bara skylla på dåliga tider utan måste visa handlingskraft. Socialdemokraterna har visat det i kristid, inte minst under pandemin. Många extra budgetar lades då fram för att hantera konsekvenserna av krisen.

Fru talman! Byggkrediter och byggstimulanser behövs för att få fart på bostadsbyggandet. Ytterligare förslag från Socialdemokraterna för att lösa den akuta bygg- och bostadskrisen är energieffektivisering och ett statligt fastighetsbolag.

Bostadsministern verkar inte ha mandat att göra det som krävs. Jag förstår att han inte kan kommentera andra partiers politiska ställningstagande, men det måste vara problematiskt när regeringsunderlaget har en helt annan bild av byggkrisen än regeringen. Det spelar roll.

Kan ministern använda sitt sista inlägg till att svara på vad han tänker göra åt detta, eller tänker han använda det till att skylla på socialdemokratiska regeringar?

(Applåder)