Fru talman! Låt oss slå fast några viktiga saker. Det är klart att var och en av oss har ett ansvar för hur vi agerar och vilken information vi lämnar ut. Bankerna har ett betydande ansvar för att leverera säkra och bra produkter, tjänster och bankkonton till oss som konsumenter.
Man ska dock inte glömma bort brottslingarna i detta och var skulden egentligen ligger, nämligen hos de hänsynslösa, vidriga personer som begår dessa brott, många gånger mot samhällets mest utsatta. Vi ska jaga dem med polis och rättsväsen och låsa in dem. Detta är ändå viktigt att poängtera i sammanhanget.
Därutöver behöver bankerna ta tag i sina produktutbud och tjänster. Statsministern bjöd in dem, och jag och andra statsråd var med på mötet. De ska återkomma i närtid med vilka åtgärder de avser att vidta. Om det inte räcker kommer vi att komma tillbaka till dem med fler typer av åtgärder.