Protokoll 2023/24:7 Onsdagen den 20 september

/ Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Anf. 11 Finansministern Elisabeth Svantesson (M)

Herr talman! Nej, det var det inte. Det är det korta svaret. Men när vi nu ser att inflationen fortsätter och att inflationens bördor behöver fördelas jämnare är det ju bra att sänka skatten för fler.

Det vi gjorde då och det vi gör nu, inför nästa år, är en historisk satsning på välfärden. Glöm inte bort att vi satsar 40 procent av reformutrymmet just på verksamheter som skolan, sjukvården och äldreomsorgen. Vi förlänger Äldreomsorgslyftet. Vi gör viktiga saker för att upprätthålla sysselsättningen.

Jag minns förra året när Mikael Damberg målade upp bilden av massuppsägningar i de här sektorerna. Min bild är att vi tillsammans kan ta oss igenom det här. Nästa år blir extra tufft, men dessa 16 miljarder kommer att göra stor skillnad. Det är en sektor som har 1 300 miljarder i omsättning. Underskottet nästa år beräknas till 28 miljarder, och vi stärker med 16 miljarder. Det kommer att göra skillnad, och jag vet också att verksamheterna själva nu hittar vägar framåt.

(Applåder)